logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Badania geologiczne gruntu przed budową domu

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
7 kwietnia 2015
Słowa kluczowe: badania gruntu, badania geologiczne, poziom wody gruntowej na działce, rodzaj gruntów, badania gruntu pod budowę domu, ile kosztują badania gruntu, odwierty geologiczne, głębokość odwiertów geologicznych
Źródło: ShutterStock
Zanim przystąpimy do rozmów z architektem na temat dokładnej adaptacji projektu gotowego lub też wykonania projektu indywidualnego, warto zlecić specjalistycznej firmie realizację tzw. badań geologicznych. W zależności od rodzaju inwestycji powinny one mieć głębokość od 3 do 6m.

Firmy zajmujące się odwiertami geologicznymi sporządzają tzw. opinię lub ekspertyzę geologiczną gruntów z oceną warunków hydrologicznych.

Dane te będą podstawą dla konstruktora do zaprojektowania właściwego sposobu posadowienia budynku. Zlecając wykonanie badań podłoża powinniśmy również podać geologowi informacje na temat planowanej inwestycji (dom, budynek biurowy, jego wysokość lub liczba kondygnacji), gdyż na tej podstawie oraz po analizie hydro-geologicznej podłoża, oceni on kategorię geotechniczną oraz rodzaj warunków gruntowych (informacje, które będą potrzebne projektantowi).

Zalecana głębokość odwiertów geologicznych

Przyjmuje się zasadę, że głębokość odwiertów geologicznych powinna być co najmniej 2m większa niż maksymalna głębokość posadowienia budynku.

Oznacza to, że w przypadku typowego domu bez podpiwniczenia, z fundamentami o głębokości 80-100cm, w zupełności wystarczą badania do głębokości 3,0m.

W sytuacji budowy budynku podpiwniczonego zaleca się wykonanie odwiertów na głębokość ok. 5,0m.

Większe głębokości (5-6m) zalecane są również w przypadku stwierdzenia występowania w podłożu gruntów słabonośnych (tereny bagniste, torfy, namuły itp.). Odwierty powinny wówczas umożliwiać dokładne określenie głębokości zalegania takich gruntów, co umożliwi właściwe zaprojektowanie posadowienia budynku (np. płyta fundamentowa, pale itp.).

Badania gruntu - dane obowiązkowe i dodatkowe

Najważniejsze informacje jakie powinna zawierać opinia geologiczna to przekroje geologiczne podłoża (jeden przekrój dla każdego otworu) z określeniem rodzaju poszczególnych warstw gruntu, ich oceną makroskopową, stopniem zagęszczenia (dla gruntów sypkich, niespoistych, np. piasków) lub stopniem plastyczności (dla gruntów spoistych, np. gliny).

Ważne są również tzw. podstawowe parametry geotechniczne, na podstawie których projektant dokona oceny osiadania budynku i dobierze właściwą konstrukcję fundamentów.

Bardzo istotną informacją jest też poziom wód gruntowych. Głębokość występowania wód gruntowych jest różna w zależności od pory roku, a różnice mogą dochodzić nawet do 0,5-0,7m.

Przydatne są także informacje na temat stopnia agresywności wody gruntowej w stosunku do konstrukcji betonowych, co w pewnych przypadkach pozwoli zaprojektować odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwa chemicznie wodą.

Do dodatkowych informacji zalicza się profile geologiczne, czyli pokazanie rodzajów gruntów pomiędzy poszczególnymi otworami (jeśli wykonujemy co najmniej dwa odwierty) oraz sondowania gruntu, dające dokładne informacje na temat stopnia ich zagęszczenia. Dla potrzeb projektu tradycyjnego domu jedno lub dwukondygnacyjnego te informacje nie są konieczne, lecz wielu geologów i tak je wykonuje w ramach jednej opłaty.

Ile kosztują badania gruntu pod budowę domu?

Zakłada się, że do celów projektowych w budownictwie kubaturowym powinno się wykonywać nie mniej niż 1 odwiert geologiczny na każde 40-50mb budynku. Dla typowego domu jednorodzinnego oznacza to, że w większości przypadków wystarczy nam jeden odwiert na głębokość 3-4m.

Koszt takich badań to zazwyczaj 60-90zł/mb odwiertu z opinią geotechniczną. W przypadku pojedynczych odwiertów cena jest przeważnie wyższa (80-90zł/mb), czyli ok. 250-400zł za jeden otwór z opinią.Dobre badania gruntu stanowią podstawę dla wymiarowania fundamentów budynku. Nie warto zatem oszczędzać i wykonać badania geologiczne należycie dokładnie. Ważny jest rodzaj gruntów oraz poziom wody gruntowej na działce. Podstawowe badania gruntu pod budowę domu to koszt przeważnie do 400-500zł. Jednakże to ile kosztują badania gruntu zależy głównie od głębokości. Płytkie odwierty geologiczne do 3,0m można robić przy budynkach niepodpiwniczonych. Głębokość odwiertów geologicznych w przypadku piwnicy należy zwiększyć do min. 5,0m.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.