logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Co zrobić gdy sąsiad zaleje nam działkę?

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
28 grudnia 2016
Słowa kluczowe: zalana działka, podtopiony budynek, sąsiad zalewa mi działkę, odszkodowanie za zalaną działkę, prawo wodne, woda na działce wniosek o odszkodowanie za zalanie
Źródło: ShutterStock
W terenach o dużym pochyleniu zdarzają się podtopienia przez wody spływające z terenów działek sąsiednich. Omawiamy najważniejsze aspekty ustawy o prawie wodnym i doradzamy jak ubiegać się o odszkodowanie po takim zalaniu i podtopieniu.

Istnieje ważna zasada, potwierdzona zapisami ustawy prawo wodne (art. 29) mówiąca o tym, że właściciel terenu zobowiązany jest zagospodarować wody opadowe wyłącznie na swoim terenie bez ich odprowadzania na działki sąsiednie. Ponad to prawo wodne zabrania zmian stanów wód gruntowych, w tym ich kierunków spływu oraz poziomu.

Warto również zauważyć, że prawo wodne odnosi się nie tylko do celowego odprowadzeni wody na tereny sąsiednie lecz również do sytuacji nieumyślnych i uchybień oraz zaniedbań w zapewnieniu właściwej ochrony i odpowiedniego zagospodarowania wód na własnym terenie.

Zgodnie z artykułem 77 prawa wodnego jeśli z naszej działki woda spływa na teren sąsiedni i spowodowała jego podtopienie (nawet gdy zrobiliśmy to nieumyślnie) to jest to zaniedbanie właściciela gruntu i podlega to karze grzywny zgodnie z artykułem 177.

Osoba, której działka została zalana może ubiegać się o odszkodowanie lecz tylko w pewnych przypadkach. Prawo wodne w artykule 168 omawia wybrane przesłanki pozwalające wystąpić z wnioskiem o odszkodowanie i należą do nich głównie przypadki zalania z poniesieniem strat przez poszkodowanego, które są jednoznacznie mierzalne w danej chwili.

Zgodnie z prawem wodnym i kodeksem cywilnym możemy ubiegać się o odszkodowanie np. gdy zostanie zalany dom, garaż itp. lecz nie będzie nam ono przysługiwać, gdy na skutek zalania utraciliśmy jakiekolwiek zyski – wniosek taki nie zostanie wzięty pod uwagę z postępowaniu odszkodowawczym.

Wniosek o odszkodowanie z tytułu zalania działki należy kierować od odpowiedniej jednostki samorządowej tj. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wniosek powinien zawierać dokładny opis stanu przed i po zalaniu z jednoznacznym wskazaniem poniesionych strat. Warto w tym wypadku dołączyć również dokumentację fotograficzną znacznie przyspieszającą proces dowodowy. We wniosku należy również zawszeć swoje żądania, do których urząd się ustosunkuje i wyda stosowną decyzję.

Zgodnie z art. 29 ust. 3 prawa wodnego odpowiedni organ gminy może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi gruntu podtapiającego sąsiadów przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom – decyzja uzależniona będzie przede wszystkim od przyczyny zalania terenów sąsiednich. Przy rozpatrywaniu sprawy brane pod uwagę są takie dokumenty jak: dokumentacja fotograficzna, jeśli doszło do interwencji przykładowo straży miejskiej - notatka służbowa z takiej interwencji, opinia biegłego etc.

Organ administracji oceni, czy faktycznie doszło do zaniedbania lub celowego zalania terenów sąsiednich co przyczyniło się do powstania szkód. Jeśli tak, to organ w drodze decyzji nakaże właścicielowi terenu naprawę ewentualnych zniszczeń w urządzeniach melioracyjnych lub odpowiednie zabezpieczenie terenów działki aby w przyszłości nie dochodziło do ponownego zalewania.

Urząd może również nakazać wykonanie odpowiednich urządzeń melioracyjnych w przypadku braku możliwości innego ograniczenia spływu wód. Najczęściej jest to nakaz budowy studni chłonnych lub dodatkowych zbiorników retencyjnych, które będą mogły czasowo zmagazynować nadmiarową ilość wody opadowej.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.