logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Folie do izolacji fundamentów

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
29 maja 2014
Słowa kluczowe: fundamenty, folie, izolacja przeciwwilgociowa, izolacja przeciwwodna, izolacja fundamentów, hydroizolacja fundamentów, izolacja pozioma, folia izolacyjna, folia fundamentowa, izolacja folią, jak izolować fundamenty, ochrona fundamentów przed wodą, jaka folia na fundamenty, rodzaje folii izolacyjnych, jaką wybrać folię do izolacji fundamentów, zalety folii izolacyjnych, papa na lepiku czy folia, parametry folii do izolacji fundamentów
Źródło: ShutterStock
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi istotny etap budowy. Do niedawna najczęściej stosowano w tym celu papę na lepiku, lecz na rynku dostępne są także inne materiały, w tym np. folia izolacyjna.

Wielu inwestorów zastanawia się jak izolować fundamenty, aby izolacja (np. izolacja folią, papą na lepiku itp.) zapewniała wystarczającą ochronę przed wilgocią i trwałość ław i ścian fundamentowych.Nieodpowiednia izolacja przeciwwilgociowa fundamentów powoduje w krótkim czasie podmakanie ścian i ich uszkodzenia, a nawet zalewanie piwnic i występowanie pleśni. Izolacja pozioma występuje na styku ław ze ścianami fundamentowymi. Poprawne wykonanie tego etapu prac jest bardzo istotne, gdyż ewentualne późniejsze poprawienie lub naprawienie braków i uszkodzeń będzie nie możliwe. Dlatego tak ważna jest właściwa ochrona fundamentów przed wodą i nie zaleca się nadmiernych oszczędności na tym etapie budowy.

W większości projektów izolacja przeciwwodna realizowana jest przy wykorzystaniu papy w dwóch warstwach na lepiku asfaltowym. Rozwiązanie takie charakteryzuje wysoka skuteczność ochrony przed wodą, jednakże do jego wykonania zalecane jest wynajęcie wykwalifikowanej ekipy. Wiąże się to głównie z koniecznością bardzo dokładnego wykonania izolacji na całej powierzchni.

Tylko szczelna i całkowicie zaizolowana powierzchnia pozwoli skutecznie chronić fundamenty przez niszczącym działaniem wody gruntowej. W przypadku pap szczególnie umiejętnie należy wykonywać wszelkie zagięcia, w których może w przyszłości pojawiać się nieszczelność. Izolacja folią jest znacznie łatwiejsza i szybsza w wykonaniu.

Obecnie co raz częściej stosowane są, jako izolacja pozioma, różnego rodzaju folie. Jednakże nie każda folia izolacyjna może być w tym celu wykorzystana. Na rynku dostępne są specjalne folie płaskie standardowe i wzmocnione.

Folia fundamentowa to nowość na polskim rynku, jednakże izolacja folią daje wiele zalet. Dostępne są różne rodzaje folii izolacyjnych, zatem jaką wybrać folię do izolacji fundamentów? Zalety folii izolacyjnych zależą od wielu czynników, do których głównie zalicza się parametry folii do izolacji fundamentów. Jaka folia na fundamenty jest najlepsza, to pytanie uzależnione od rodzaju konstrukcji naszego domu.

Folie płaskie

Produkowane są z polichlorku winylu (PVC) lub polietylenu (PE) i są najczęściej wybieranym rodzajem folii izolacyjnych dla budynków jednorodzinnych. W przypadku typowych warunków gruntowo – wodnych można bez obaw stosować folie wytworzone z obu rodzajów materiałów.

W porównaniu do popularnych pap na lepiku, folie odznaczają się znacznie większą elastycznością i wytrzymałością na uszkodzenia, co pozwala zapewnić ciągłość izolacji w miejscu zagięcia materiału. Sprawi to, że izolacja fundamentów będzie trwała i efektywna.

Typowe folie izolacyjne dostępne w sprzedaży mają grubość 0,2 – 2,0mm, jednakże do wykonania izolacji poziomej zalecane jest stosowanie folii o grubości min. 0,4-0,5mm. W sytuacji budowy domu na gruntach bagnistych zalecane jest użycie folii grubszych (nawet ok 1,0mm) lub układanie 2-3 warstw cieńszej folii. W przypadku układu wielowarstwowego należy pilnować odpowiednich zakładów, aby hydroizolacja fundamentów nie miała miejsc nieszczelnych.

Standardowa folia fundamentowa może być łączona za pomocą tzw. zgrzewania na zakładkę przy użyciu nagrzewnicy. W sprzedaży dostępne są jednak także folie ze specjalnymi pasami samoprzylepnymi, co znacząco ułatwia ich montaż i nie wymaga konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu.

Folie wzmocnione

Produkowane są z tych samych materiałów co folie standardowe, jednakże posiadają dodatkowe wzmocnienie w postaci warstwy kauczukowo – asfaltowej. Taka budowa zapewnia większą gęstość folii i tym samym lepsze warunki ochrony przed wilgocią. Jednakże stosowanie tego typu folii zalecane jest tylko w przypadku bardzo złych warunków gruntowych. Sytuacja taka występuje np. przy posadowieniu fundamentów w gruntach organicznych (torf, humus), które charakteryzuje duża agresywność chemiczna.

Folia fundamentowa wzmocniona może być także z powodzeniem stosowana miejscowo, w połączeniu z foliami zwykłymi, w miejscach zagięć lub na odcinkach szczególnie narażonych na działanie wody gruntowej.

Jaką izolację wybrać?

Hydroizolacja fundamentów to istotny element domu, dlatego wiele osób zastanawia się jak izolować fundamenty, aby zapewnić dużą trwałość wykonanej izolacji. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem materiału do wykonania izolacji poziomej. W przypadku zatrudnienia specjalistycznej ekipy można z powodzeniem stosować popularną papę na lepiku asfaltowym, jednakże należy bardzo dokładnie kontrolować wszelkie miejsca zgięć i połączeń.

Jeżeli decydujemy się na wykonanie izolacji poziomej folią PE lub PVC, to przed jej zakupem należy dobrze przeanalizować warunki gruntowe w jakich nasz dom jest posadowiony. Jeżeli są to tzw. grunty dobrej nośności, czyli różnego rodzaju piaski, to bez obaw możemy stosować typowe folie płaskie o grubości ok 0,4-0,5mm.

W przypadku budowy fundamentów w gruntach agresywnych chemicznie, jak torfy, namuły czy humus (ogólnie mówiąc grunty bagniste), warto zastanowić się nad wyborem trochę droższej, ale w tym przypadku lepszej folii wzmocnionej powłoką bitumiczną. W takiej sytuacji właściwa ochrona fundamentów przed wodą jest szczególnie ważna dla trwałości całego budynku.

Folię układa się znacznie łatwiej niż papę na lepiku. Dodatkowo warto kupić folię ze specjalnymi pasami samoprzylepnymi, co eliminuje konieczność zakupu nagrzewnicy do wykonania połączeń.

Pamiętajmy także, że dom budujemy na wiele lat i warto to przewidzieć wybierając wszelkiego rodzaju materiały i technologie. Należy również pamiętać, że fundamenty stanowią element bardzo trudny i kosztowny w ewentualnych naprawach i remontach. Kilka ostatnich lat, w tym szczególnie rok 2013 pokazały, że również w Polsce występują gwałtowne i obfite opady deszczu, dlatego tak ważna jest prawidłowo wykonana izolacja przeciwwodna fundamentów. Gdy duża ilość wody napiera na fundamenty i brak jest odpowiedniej izolacji szybko doprowadzi to do poważnych uszkodzeń całej konstrukcji budynku.

Uwaga na tzw. folie kubełkowe

Na rynku dostępne są również tzw. folie kubełkowe, posiadające specjalne wytłoczenia, jednakże tego typu folie należy wykorzystywać do wykonania izolacji pionowej ścian fundamentowych, a nie do izolacji poziomej. Kubełki występujące na powierzchni folii umożliwiają ścianie „oddychanie” pod naporem wody. W przypadku dociśnięcia folii ciężarem ścian fundamentowych i później ścian budynku „kubełki” ulegną zniszczeniu i folia straci swoją funkcję ochronną. Jest to natomiast bardzo dobry materiał do wykonania izolacji pionowej, szczególnie w gorszych warunkach gruntowych.Pamiętajmy jednak, że folia kubełkowa to nie to samo co właściwa izolacja fundamentów przed wilgocią opisywana w projektach jako podstawowa hydroizolacja. Jest to element dodatkowy, wzmacniający ochronę przeciwwodną i umożliwiający sprawniejsze odprowadzenie nadmiaru wody od ścian.Aby fundamenty były trwałe musimy sprawić, że nasza izolacja przeciwwilgociowa, czyli popularnie izolacja przeciwwodna była solidnie wykonana. Do tego celu można stosować folie, które dobrze sprawują się jako izolacja fundamentów, szczególnie hydroizolacja fundamentów. Pytanie co lepsze, papa na lepiku czy folia izolacyjna. Izolacja pozioma to nic innego jak ochrona fundamentów przed wodą, dlatego tak ważne jest aby wiedzieć jak izolować fundamenty.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.