logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Ile kosztuje wykonanie więźby dachowej?

13 lipca 2016
Słowa kluczowe: ile kosztuje więźba dachowa, koszt więźby dachowej, robocizna więźba dachowa, ile kosztuje drewno na więźbę, cena drewna na więźbę dachową,
Źródło: ShutterStock
Więźba dachowa to jeden z ważniejszych elementów budynku. Nie należy tutaj na siłę poszukiwać najtańszych materiałów i wykonawców, gdyż z biegiem lat może to spowodować wiele problemów z wilgocią czy niewłaściwą izolacją dachu. Omawiamy orientacyjne koszty budowy więźby dachowej.

Pierwszym etapem jest zakup drewna na więźbę dachową. Możemy te prace zlecić ekipie wykonawczej lecz doliczy ona dodatkową opłatę, a w praktyce więźbę na niekomplikowany dach możemy zamówić samodzielnie.

Warto dobrze zweryfikować projekt więźby dachowej i na tej podstawie obliczyć wymaganą ilość drewna. Tartaki podają najczęściej cenę w przeliczeniu na 1m3 drewna. Uzależniają ją jednak od gatunku drewna, rodzaju elementów (np. grubości krokwi) oraz wymaganej dokładności wymiarowej.

Najczęściej więźby wykonuje się z drewna sosnowego lub świerkowego. Za taki materiał będziemy musieli zapłacić ok. 700-850zł/m3. Drewno jodłowe można kupić nieco taniej w granicach 600-700zł/m3.

Ceny dotyczą drewna suszonego i impregnowanego powierzchniowo. W przypadku zakupu drewna impregnowanego komorowo ceny mogą się nieco zwiększyć, co jednak zrekompensuje nam lepsza jakość drewna – w tym również mniejsza podatność na działanie mikroorganizmów, pleśni, grzybów itp. co z biegiem lat wpływa na jakość i nośność więźby.

Jeśli mamy dużą powierzchnię dachu i zapotrzebowanie na drewno powyżej 10-12m3 to możemy liczyć na niższe ceny. Wszystko zależy jednak również od tego jak wiele różnych elementów zamawiamy. Najtańsze jest drewno na prosty dach dwuspadowy. Wszystkie lukarny czy dodatkowe skosy wymuszają zamówienie innych elementów co wpływa na całkowity koszt drewna.

Drewno na typowy dach dwuspadowy z jedną lub dwiema lukarnami to przeważnie wydatek rzędu 7000zł (ok. 9-10m3). Do tego dochodzą koszty robocizny oraz elementów mocujących – gwoździ, wkrętów, łączników stalowych, a także elementów pokrycia i akcesoriów dachowych.

Koszty robocizny w przypadku więźb dachowych uzależnione są od dwóch kwestii. Po pierwsze od stopnia skomplikowania konstrukcji dachu, a po drugie od rodzaju połączeń elementów drewnianych.

Obecnie coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych połączeń ciesielskich i wykonuje się je za pomocą gwoździ, wkrętów lub specjalnych łączników stalowych. W tym wypadku robocizn może być nieco tańsza gdyż wymaga znacznie mniejszych nakładów czasu i mniejszego doświadczenia ekipy.

Cena robocizny w przypadku prostego dachu dwuspadowego wynosi najczęściej ok. 15-20zł/m2, natomiast przy bardziej skomplikowanych dachach z lukarnami cena może wzrosnąć do 30-40zł/m2. Najdroższe są ekipy wykonujące wiele tradycyjnych połączeń ciesielskich, a ich ceny mogą sięgać nawet 50zł/m2.

Alternatywą może być zakup więźby prefabrykowanej. Koszt takiej więźby to średnio ok. 1200-1400zł/m3 (w cenę wliczone jest drewno oraz montaż poszczególnych elementów gotowych do transportu).

Należy jednak dokładnie sprawdzić całkowity koszt takiej więźby uwzględniający również jej transport na budowę (nie zawsze wliczony w cenę samej więźby) oraz dodatkowy koszt robocizny, gdy nie jest ona wliczona w cenę. Robocizna ta wynosi średnio 20-25zł/m2 co wiąże się m.in. z koniecznością zapewniania ciężkiego sprzętu do udźwigu i montażu gotowych elementów.

Nigdy nie należy wprost porównywać wyłącznie ceny 1m3 więźby tradycyjnej i prefabrykowanej, gdyż w drugim wypadku najczęściej zużywa się ok. 25-35% mniej drewna, lecz mogą dojść nieco wyższe koszty transportu więźby na budowę i jej rozładunku. Porównujmy więc zawsze koszty całościowe, uwzględniające materiał, transport oraz robociznę.

Jeśli nie jesteśmy pewni co do ilości wymaganego drewna warto skonsultować się z projektantem lub wziąć ze sobą projekt na rozmowy z tartakiem. Wielu projektantów podaje w opisie technicznym sumaryczne ilości drewna na więźbę, lecz warto je zawsze zweryfikować, szczególnie gdy zakupiliśmy projekt wyłącznie do tzw. adaptacji. Zdarza się bowiem, że projektanci wpisują w opisach technicznych złe wartości i później inwestorzy muszą domawiać drewno, nie zawsze po tych samych cenach co przy zakupie większej ilości.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmy.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.