logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak kupić dobry szpadel do prac ogrodowych?

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
22 maja 2017
Słowa kluczowe: szpadel, jaki kupić szpadel, łopata drewniana czy metalowa, ile kosztuje łopata, ile kosztuje szpadel, szpadel do ogrodu, łopata do prac ogrodowych, zakup łopaty, pierwsza łopata do ogrodu, szpadel do zakładania ogrodu
Źródło: Fotolia
Ogród wymaga wiele pracy i uwagi, do czego potrzebne są dobre narzędzia. Dzisiaj omówimy najważniejsze z nich, czyli szpadel. Powiemy też do się go używa i jakie powinien mieć parametry aby służył nam przez wiele lat.

Wiele osób kupuje narzędzia ogrodowe pod wpływem chwili gdy zakupi lub wybuduje swój pierwszy dom i zaczyna urządzanie ogrodu. W marketach i specjalistycznych sklepach budowlanych można znaleźć zarówno narzędzia tanie za kilkanaście złotych jak i droższe, bardziej profesjonalne i trwalsze. Pytanie więc co wybrać, aby co roku nie kupować nowego zestawu narzędzi?

Z całą pewnością można stwierdzić, że szpadel to jedno z najbardziej potrzebnych i najczęściej używanych narzędzi ogrodowych. Za jego pomocą wykonamy wiele prac budowlanych jak wykopanie dołów (np. pod ułożenie drenażu, studni) czy zasypywanie różnego rodzaju wykopów. Ponad to jest to nieocenione narzędzie przy zakładaniu i utrzymaniu ogródków warzywnych czy przy urządzaniu roślinności ogrodowej.

Widać więc, że szpadla będziemy używać praktycznie każdego roku. Warto więc zainwestować nieco więcej pieniędzy w to narzędzie. Najtańsze wersje marketowe składają się z metalowej łopaty i drewnianego trzonka. W praktyce jednak taki szpadel nie wytrzyma kopania w twardszym gruncie i trzonek łatwo może się złamać.

Możesz powiedzieć, że przecież nie będziesz nim kopał w gruzie tylko robił typowe prace ogrodowe jak przekopanie ogródka, wkopanie roślin, drzewek itp. Owszem, a takich przypadkach i przy gruntach piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych łopata posłuży pewnie kilka lat. Problem jednak zacznie się, gdy faktycznie będzie potrzeba przekopania się przez gruz, kamienie itp. (np. w celu ułożenia kabla do oświetlenia ogrodowego, o którym zapomnieliśmy na etapie wykonywania instalacji). Dodatkowo często zdarza się, że co jakiś czas chcemy nieco zmienić urządzenie ogrodu, dodać warzywniak, rośliny itp. W tym momencie musimy zdjąć z części ogrodu trawę. I tu pojawia się problem, gdyż dobrze ukorzeniona trawa może być czasami trudniejsza do przekopania niż gruz i kamienie.

Dobrej jakości szpadel powinien być wykonany w całości z elementów metalowych ze stali szlachetnej. Zarówno trzonek jak i łopata powinny być trwale ze sobą połączone. Taki szpadel w najgorszym razie prędzej się miejscowo wygnie niż od razu pęknie (jak przy trzonkach drewnianych).

Ponad to ważny jest kształt łopaty. Łopata szeroka jest dobrym rozwiązaniem do pracy w gruntach piaszczystych, do przerzucania piasku itp. Nie sprawdzi się jednak w czasie przekopywania ogródka czy wykopywania dołów pod rośliny. Do takich prac lepiej kupić łopatę wąską z zaostrzonym końcem. Jeśli chcesz pozostać przy jednym narzędziu to zalecamy właśnie szpadel wąski – jest on bardziej uniwersalny.

Dobre łopaty metalowe kosztują średnio ok. 70-150zł choć są i bardziej profesjonalne narzędzia w cenie ponad 200zł. Jeśli powierzchnia ogrodu nie przekracza 500m2 to w zupełności wystarczą łopaty metalowe za ok. 100-150zł. Chyba, że planujemy dużą ilość prac w trudnych i zwartych gruntach to wtedy warto rozważyć szpadel z mocniejszej stali. Odradzamy natomiast kupno tanich szpadli drewnianych w cenie 20-50zł. Lepiej raz wydać 150zł i cieszyć się szpadlem przez wiele lat niż co roku ponownie kupować tanie narzędzia.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.