logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jaka powinna być grubość styropianu na elewację?

3 listopada 2016
Słowa kluczowe: styropian, ocieplenie domu, termoizolacja, ocieplenie ścian, grubość styropianu, jaki styropian na ocieplenie, jaka grubość styropianu, ile styropianu na ocieplenie ścian
Źródło: ShutterStock
Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w ostatnich latach na fasadach są systemy ociepleń oparte na styropianie. Na rynku dostępne są płyty termoizolacyjne, na pierwszy rzut oka różniące się grubością i kolorem. Które wybrać, by inwestycja wpisała się w standardy budowania nie tylko dziś, lecz także w przyszłości? Podpowiada Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit.

Systemy ociepleń nie tylko wpływają na bilans energetyczny nieruchomości, lecz także pełnią funkcję ochronną ścian zewnętrznych. Warstwa izolacyjna zabezpiecza materiał konstrukcyjny przed bezpośrednim oddziaływaniem środowiska i tym samym wydłuża żywotność budynków. Za tą metodą przemawia również wysoki komfort cieplny pomieszczeń zimą i przyjemny chłód podczas letnich upałów. Ściana o dużej pojemności wewnętrznej utrzymuje stabilne temperatury w domowych wnętrzach przez cały rok, co przekłada się wprost na zmniejszenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie i klimatyzację. Wymiar tych korzyści zależy w dużym stopniu od jakości i grubości materiału termoizolacyjnego, a tu najczęściej sięgamy po polistyren ekspandowany, czyli styropian.

– Optymalny rodzaj i grubość płyt styropianowych stosowanych do ocieplenia ścian, które wpisują się w realne potrzeby budynku, powinny wynikać z jego charakterystyki energetycznej. Kluczowe jest tu rozpatrzenie takich czynników, jak m.in. materiał konstrukcyjny, obecny stan techniczny budynku, kształt bryły, posadowienie jej względem kierunku świata, umiejscowienie otworów okiennych i drzwiowych czy źródło ogrzewania – wylicza Tomasz Jarzyna, i dodaje: – Jeśli jednak nie mamy dostępu do tak dokładnych analiz, można przyjąć pewne rozwiązania standardowe. Powszechną normą jest obecnie ocieplanie ścian w tradycyjnej technologii, białym styropianem o grubości nie mniejszej niż 12-15 cm i współczynniku przewodności cieplnej (λ) na poziomie nie gorszym niż 0,040 W/mK.

Dobierając grubość styropianu na elewację, warto jednak mieć na uwadze, że coraz większe wymagania techniczne stawiane nowym budynkom w zakresie efektywności energetycznej będą powodowały konieczność stosowania w systemach ociepleń płyt termoizolacyjnych większej grubości niż dotychczas. Już od 2017 r. maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła (Uc) dla ścian zewnętrznych wyniesie 0,23 W/mK, a od 2021 r. nie będzie mogła przekroczyć 0,20 W/mK. Dla porównania dziś próg ten wynosi 0,25 W/mK (Dz.U. poz. 926 z dnia 13.08.2013 r., Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). – Oznacza to tyle, że gdybyśmy zdecydowali się na ocieplenie ściany wzniesionej z popularnych bloczków silikatowych styropianem o współczynniku lambda = 0,040 W/mK, musimy liczyć się docelowo (czyli w 2021 r.) z zastosowaniem warstwy o grubości min. 18 cm. W perspektywie nadchodzących zmian zasadniejsze jednak wydaje się użycie szarego (grafitowego) styropianu o parametrze λ = 0,031 W/mK i grubości 14 cm – mówi ekspert firmy Baumit.

Bo o ile większy ciężar płyt raczej nie będzie stanowił problemu – styropian sam w sobie jest materiałem bardzo lekkim – o tyle utrudnieniem może okazać się większa grubość ościeży i nadproży, powodująca wystąpienie tzw. efektu okien strzelniczych. Kiedy są one głęboko osadzone w ścianie, ilość światła dziennego, która dociera do wnętrz zostaje ograniczona. Newralgicznym miejscem są również balkony czy loggie, gdzie z reguły zależy nam, by zredukować straty powierzchni użytkowej do minimum. Na szczęście wśród dostępnych płyt termoizolacyjnych od kilku lat zauważalny jest trend wprowadzania na rynek nowych produktów o coraz niższym współczynniku lambda. Już dziś, stosując przy wykonaniu elewacji szary styropian o parametrze λ = 0,031 W/mK, możemy zmniejszyć grubości izolacji o kilka centymetrów. Taka bowiem płyta o grubości 12 cm, gwarantuje nam taką samą ochronę cieplną budynku jak ta z białego styropianu o współczynniku λ = 0,040 W/mK i grubości 15 cm.porównanie grubości styropianu białego i grafitowego

Uznani producenci – świadomi wyzwań, przed jakimi staje branża budowlana – już dziś opracowują alternatywne rozwiązania, które będą odpowiedzią na coraz większe wymagania w zakresie energooszczędności. Przykładowo, firma Baumit właśnie przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowego systemu ociepleń StarSystem Resolution z płytą ResolutionTherm z rdzeniem ze sztywnej piany fenolowej, znakomicie wpisując się w potrzeby budownictwa pasywnego. Płyta tego typu osiąga bowiem niemal dwukrotnie lepsze parametry cieplne niż powszechnie dziś stosowany biały styropian. Podpierając się liczbami, płyta ResolutionTherm o grubości 6 cm i współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,022 W/mK pozwoli uzyskać ten sam efekt termoizolacyjny co 10 cm warstwa styropianu o współczynniku λ = 0,040 W/mK. Nowy system ociepleń firmy Baumit zadebiutuje w 2017 r.

Wiele wskazuje na to, że nie musimy obawiać się gwałtownych zmian w zakresie ociepleń stosowanych na budynkach. Oczywiście pod warunkiem wyboru kompletnych rozwiązań systemowych potwierdzonych aprobatą techniczną, uwzględniających zastosowanie płyt termoizolacyjnych o bardzo dobrych parametrach cieplnych. Wielu inwestorów już dziś decyduje się na grubszą warstwę izolacji, kierując się nie tyle planowaną zmianą przepisów, co potrzebą obniżenia kosztów eksploatacji domu. Stawiając na wysokiej jakości kompletny system ocieplenia, w którego skład wchodzą kleje, siatka, grunty oraz tynki w różnych odmianach i bardzo szerokiej gamie kolorystycznej – a wszystko to od jednego producenta – zyskujemy wieloletnie bezpieczeństwo użytkowania ocieplenia, wysoką estetykę, a przede wszystkim oszczędności w zużyciu energii, a dodatkowo w gratisie – przyjemny mikroklimat wnętrz.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Baumit

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.