logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Kominek w domu energooszczędnym

19 lutego 2017
Słowa kluczowe: kominek, dom energooszczędny, kominek w domu energooszczędnym, kominek w domu pasywnym, jaki kominek do domu energooszczędnego
Źródło: ShutterStock
Wybudowanie doskonale izolowanego domu, który w ogóle nie potrzebuje aktywnego źródła ciepła jest możliwe, ale to zabieg zdecydowanie nieekonomiczny. W domach energooszczędnych warto zainstalować kominek – tanie i ekologiczne ogrzewanie. Musi on spełniać jednak pewne warunki.

Domy energooszczędne i skrajnie energooszczędne, tzw. pasywne, wymagają bardzo niewiele energii do ogrzania budynku. W nieco cieplejszym klimacie, niż polski, nie potrzebują one w ogóle aktywnego systemu ogrzewania – źródłem ciepła mogą być sami mieszkańcy, urządzenia elektryczne, zapalona świeczka czy ciepło słoneczne wpadające przez okno. Wynika to z bardzo dużej szczelności domów energooszczędnych i pasywnych. Jednak w naszych warunkach klimatycznych dodatkowe ogrzewanie jest konieczne – dobrym rozwiązaniem będzie kominek.

W przypadku domu pasywnego (wykorzystującego energię o wartości do 15 kWh/m2/rok), kominek nie musi nawet być połączony z instalacją grzewczą, taką jak system dystrybucji gorącego powietrza, czy centralnego ogrzewania. Wynika to ze specyficznej konstrukcji i technologii wykonania budynku. Jeśli chodzi o dom mniej energooszczędny (15-70 kWh/m2/rok), system rozprowadzania ciepła z wkładu będzie wskazany.

Najważniejszą rzeczą w obu przypadkach, której trzeba trzymać się przy wyborze wkładu to jego szczelność. Oznacza to, że powietrze doprowadzane do kominka w domu energooszczędnym musi pochodzić wyłącznie z zewnątrz budynku. Z czego to wynika? Jeśli komora spalania nie jest szczelna, powietrze potrzebne do procesu spalania drewna jest czerpane z wewnątrz domu. W budynku energooszczędnym, który charakteryzuje się wysoką szczelnością, pobieranie powietrza z wewnątrz, mogłoby wywołać podciśnienie co może niekorzystnie wpłynąć na działanie wkładu oraz wentylacji.

W opisywanych domach wentylacja mechaniczna jest niezbędna. Zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza do spalania z zewnątrz jest też gwarancją efektywnego

i długotrwałego ogrzewania.

Szczelny wkład posiadający zewnętrzny dolot powietrza do spalania to warunek podstawowy. Dodatkowo takie wkłady kominkowe należy zaopatrzyć w sterownik automatycznie odcinający dopływ powietrza do komory spalania w momencie zakończenia eksploatacji urządzenia. Zapobiegnie to utracie ciepła oraz wychładzaniu pomieszczenia.

Materiały informacyjne firmy Kratki

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.