logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Napędy automatyczne zasilane napięciem 230V czy 24V ?

4 lutego 2016
Słowa kluczowe: brama wjazdowa, brama automatyczna, faac, brama faac, napęd do bram, sterownik do bramy, jakie zasilanie bramy, zasilanie bramy automatycznej
Źródło: ShutterStock
Silniki napędów do automatycznych bram wjazdowych mogą być zasilane dwoma typami doprowadzanego do nich napięcia - 230V AC (napięcie przemienne) lub 24V DC (napięcie stałe). Jaki rodzaj napędu wybrać do naszej bramy?

Wybór zależy od warunków, w jakich pracuje nasza brama. Napędy z silnikami zasilanymi prądem o napięciu 230V mają bardzo dużą siłę ciągu, dlatego są polecane do ciężkich bram (za ciężkie uważa się bramy ważące powyżej 800-900 kg). Mają one wysoką odporność na przeciążenia, dlatego jeśli brama jest metalowa, z dużymi ozdobnymi elementami i okuciami, czy też wypełniona to z pewnością napięcie zasilania silnika wynoszące 230V będzie dobrym rozwiązaniem. W tym wypadku trzeba zadbać o profesjonalny montaż przez autoryzowaną ekipę, by mieć pewność, że mimo wysokiego napięcia instalacja jest w pełni bezpieczna dla ludzi.

Automaty z silnikami zasilanymi napięciem 24V najlepiej sprawdzają się w przypadku bram lżejszych, ważących poniżej 800 kg i użytkowanych ze średnią częstotliwością. Co w praktyce oznacza średnia częstotliwość? To inaczej użytkowanie przydomowe, czyli od kilku do kilkudziesięciu cykli na dobę (cykl to pełne otwarcie i zamknięcie bramy). Bardzo ważną zaletą zasilania 24V jest jego bezpieczeństwo, bowiem 24V to tzw. napięcie bezpieczne, dlatego kontakt obwodu elektrycznego z ciałem człowieka nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia. Może być to istotnym argumentem, gdy na posesji bawią sie dzieci, które lubią odkrywać świat niekoniecznie pod okiem rodziców. Drugą zaletą tych automatów jest fakt, iż w momencie przerwy w dostawie prądu, można je zasilić rezerwowym, dedykowanym do nich, zestawem zasilania awaryjnego. Napędy te mają bardzo czułe zabezpieczenia przeciwzgnieceniowe. Nawet najmniejszy opór może zostać odczytany jako mechaniczna przeszkoda, dlatego też napędy 24V muszą pracować w parze z bramą, która przesuwa się z maksymalną płynnością i jak najmniejszymi oporami.

Centrale siłowników o napięciu 24 V oraz 230 V są na tyle uniwersalne, że pozwalają dodatkowo sterować np. furtką czy oświetleniem na podjeździe. Tak innowacyjną elektronikę sterująca posiadają m.in. siłowniki marki FAAC modele C720 i C721.

Uwaga! Przyłącze napędu zawsze powinno być zabezpieczone wyłącznikiem różnicowo-prądowym, wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym oraz opcjonalnie ochronnikiem przeciwprzepięciowym klasy B+C. Prawidłowo wykonane i zabezpieczone przyłącze gwarantuje bezpieczeństwo całej instalacji (zarówno siłownika, jak i akcesoriów do niego przyłączonych), niezależnie od tego, jaki rodzaj napędu wybierzemy - z silnikiem 230V czy 24V.

Źródło: www.faac.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.