logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Nie tylko estetyka – znaczenie tynków wewnętrznych

25 marca 2019
Słowa kluczowe: tynkowanie,tynki wewnetrzne,tynkowani scian
Źródło: Baumit
Tynkowanie ścian wewnętrznych to nieodłączny element prac zarówno przy budowie, jak i generalnym remoncie domu czy mieszkania. Tynk sprawia, że mieszka nam się komfortowo i nie chodzi tu wyłącznie o estetykę wnętrz. Niczym superbohater staje na straży naszego bezpieczeństwa, a nawet troszczy się o nasze dobre samopoczucie.

Tynki wewnętrzne, zwane także wyprawami tynkarskimi, to zaprawy przeznaczone do zabezpieczenia oraz wyrównania powierzchni ścian i stropów. Mogą być ostatecznym wykończeniem powierzchni ściany lub stanowić bazę pod gładzie i wszelkie okładziny, jak płytki ceramiczne, powłoki malarskie czy tapety. I choć właśnie to na tej roli zazwyczaj skupia się nasza uwaga, nie zapominajmy, że na walorach dekoracyjnych nie kończą się szerokie zalety funkcjonalne tynków wewnętrznych.

Akumulator ciepła

Tynki, dzięki znacznej masie, posiadają właściwości akumulacyjne, które umożliwiają gromadzenie a następnie wypromieniowywanie ciepła. Pochłaniają je, gdy w pomieszczeniu jest wysoka temperatura i oddają, gdy robi się chłodniej. – Dodatkowa termiczna masa akumulacyjna chroni powierzchnie ścian przed przegrzaniem latem. Wypromieniowywane ciepło zapewnia wyższe temperatury w okresach przejściowych, a przy tym pomaga obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia. Im „cięższe” ściany tym większa jest ich pojemność akumulacyjna. Masywne przegrody zapewniają lepszą stabilizację temperatury wnętrz i gwarantują utrzymanie przez dłuższy czas lepszego mikroklimatu – potwierdziły to dodatkowo prowadzone w ostatnich latach badania w Baumit VIVA Research Park – wyjaśnia Tomasz Dzierwa z firmy Baumit.

Komfort akustyczny

Tynki mogą też sprawić, że będziemy żyć bardziej komfortowo i bynajmniej nie chodzi tu wyłącznie o kwestie estetyczne, a inne właściwości – jak choćby zdolność tłumienia dźwięków. Jak wyjaśnia ekspert firmy Baumit, ta zależy przede wszystkim od masy oraz szczelności przegrody, ale właściwości te można poprawić, wykonując odpowiednie tynki. Ich rodzaj nie jest tu bez znaczenia. Przyjmuje się, że im będą one grubsze i cięższe, tym lepiej. Najgorszy efekt dla akustyki wnętrz uzyskamy stosując tzw. suche tynki w postaci płyt gipsowo-kartonowych, mocując je do ściany na placki. W takim przypadku możemy być pewni, że efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

Regulacja mikroklimatu

Na tym jednak nie kończy się dobroczynny wpływ tynków na jakość powietrza w pomieszczeniach, a co za tym idzie na samopoczucie mieszkańców. Wyprawy mineralne wykazują bardzo dobrą paroprzepuszczalność. Jeśli dodatkowo zależy nam na przyjaznym mikroklimacie zapewnionym dzięki oddychaniu ścian, a także zminimalizowaniu ryzyka powstawania grzybów-pleśni, to najlepszym wyborem będą specjalnie skomponowane, posiadające wysoki współczynnik pH i sprzyjające regulacji wilgotności w pomieszczeniach tynki na bazie spoiwa wapiennego. – Dzięki doskonałym właściwościom sorpcyjnym regulują wilgotność, pochłaniając parę wodną, gdy w pomieszczeniu występuje jej nadmiar i stopniowo uwalniając, gdy powietrze jest za suche. Warto przy tym wspomnieć, że produkty na bazie wapna nie emitują szkodliwych substancji, nieprzyjemnych zapachów i nie przyciągają kurzu, przez co są znakomitą propozycją szczególnie dla osób zmagających się z alergią oraz rodzin z dziećmi – wyjaśnia Tomasz Dzierwa.

Tarcza ochronna

Warto wiedzieć, że tynki wewnętrzne to coś znacznie więcej niż estetyka pomieszczeń. Stają one bowiem na straży bezpieczeństwa użytkowników budynku, chroniąc elementy budowli przed uszkodzeniem. Dodatkowo w razie pożaru zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. Przykładowo dwucentymetrowa warstwa tynku gipsowego potrafi powstrzymać jego działanie na około 20 minut.

Pamiętajmy, że odpowiednie wykończenie ścian wewnętrznych kształtujące mikroklimat, obok ocieplenia ścian zewnętrznych oraz solidnej i masywnej konstrukcji zapewniającej stabilność warunków w pomieszczeniach, to jedna z trzech najważniejszych zasad zdrowego mieszkania mających potwierdzenie w wynikach kilkuletnich badań prowadzonych przez niezależnych ekspertów w największym w Europie parku badawczym materiałów budowlanych Baumit VIVA. Więcej informacji o efektach prowadzonych pomiarów można znaleźć na stronie: https://healthyliving.baumit.com/pl/vivapark/.

Właściwy tynk to nie tylko warstwa zwiększająca estetykę i wytrzymałość powierzchni ściany, lecz także element mogący zapewnić odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach oraz stanowiący o komforcie jego użytkowania. Aby tynk mógł dobrze spełniać swoje funkcje, jego rodzaj należy starannie dobrać w zależności od podłoża oraz przeznaczenia, biorąc pod uwagę także dodatkowe wymagania stawiane ścianom w poszczególnych pomieszczeniach.

Źródło: Materiały informaycjne firmy Baumit

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.