logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Nowoczesne okna aluminiowe – zalety i wady

Data utworzenia: 5 kwietnia 2016
Słowa kluczowe: okna aluminiowe, stolarka aluminiowa, jakie okna wybrać, okna aluminiowe czy pvc, okna aluminiowe czy drewniane, ile kosztują okna aluminiowe, cena okien aluminiowych, zalety okien aluminiowych, naprawa okien aluminiowych, profile okienne, ramy okienne, profile aluminiowe
Budowa
Okna i drzwi
Źródło: ShutterStock
Okna aluminiowe stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów prywatnych i publicznych. Stosowane są zarówno w domach jednorodzinnych jak i w budynkach użyteczności publicznej, biurowcach itp. Omawiamy najważniejsze zalety i wady stolarki aluminiowej.

Okna aluminiowe najczęściej spotykane są w budynkach nowoczesnych, gdzie doskonale komponują się z prostą architekturą i jednolitą kolorystyką elewacji. Stolarka aluminiowa ma również wiele zalet użytkowych, które docenią szczególnie osoby, dla których priorytetem jest duża powierzchnia przeszkleń w pomieszczeniach. Obecnie jedną z większych wad aluminium jest wysoka cena stolarki okiennej w stosunku do okien PVC czy nawet stolarki drewnianej.

Wytrzymałe i sztywne ramy okienne

Okna PVC często z biegiem lat ulegają znacznym odkształceniom przez co konieczna staje się całkowita wymiana stolarki okiennej. Zjawisko to występuje szczególnie w dużych oknach i przy słabych profilach, nie posiadających odpowiednio sztywnych wzmocnień z kształtowników stalowych.

Problem ten rzadziej występuje w oknach drewnianych i praktycznie nie występuje w stolarce aluminiowe. Aluminium jest bardzo wytrzymałym materiałem, który potrafi przenosić duże obciążenia bez powodowania uszkodzeń ramy.

Na rynku dostępne są okna aluminiowe o szerokościach nawet do 5-6 metrów bez tak dużej liczby słupków wzmacniających jak przy tradycyjnych oknach PVC.

Jednocześnie okna aluminiowe są znacznie lżejsze niż ich odpowiedniki PVC czy drewniane, co ułatwia i przyspiesza montaż i transport okien.

Izolacyjność termiczna okien aluminiowych

Często można spotkać się z opinią, że okna aluminiowe są zimne, gdyż ich ramy wykonane są przecież z metalu. Nie jest to prawdą, gdyż obecnie produkowane okna aluminiowe posiadają wypełnienia z materiałów izolacyjnych wysokiej jakości i niczym nie ustępują izolacyjności okien PVC oraz stolarki drewnianej.

W profilach okiennych z aluminium stosowane są przekładki termicznie o szerokości nawet powyżej 60mm. Rolę przekładek pełni najczęściej odpowiednio dobrany poliamid wzmacniany włóknami szklanymi, a dodatkowo w przestrzeniach między przekładkami montuje się wypełnienia ze spienionego polietylenu lub różnego rodzaju aerożelów. Tak dobrana izolacja doskonale chroni przed stratami ciepła. Na rynku można zakupić okna aluminiowe o współczynniku przenikania ciepła (dla całego okna) poniżej 0,8-1,0 W/(m2K) co oznacza, że mogą one być stosowane również w budownictwie energooszczędnym.

Odporność na czynniki atmosferyczne i biologiczne

Aluminium jest materiałem odpornym na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne jak wiatr, ścieg, długotrwałe zawilgocenie itp. oraz na czynniki mikrobiologiczne – nie porastają mchem, grzybem, pleśnią.

Stolarka aluminiowa jest także bardzo odporna na działanie promieniowania słonecznego, czego nie można powiedzieć o oknach PVC, które z biegiem lat często blakną i ulegają przebarwieniom.

Kolorystyka okien aluminiowych

Okna aluminiowe można zakupić w praktycznie dowolnym kolorze z szerokiej gamy kolorystycznej palety RAL. Pozwala to łatwo wkomponować okna w nowoczesną architekturę, która najczęściej odznacza się prostotą i minimalizmem. Podobny efekt można uzyskać stosując okna PVC lecz stolarka aluminiowa jest znacznie trwalsza i uchodzi za bardziej prestiżową.

Dla osób, które projektują dom w stylu tradycyjnym dobrze sprawdzą się okna aluminiowe z trwałymi i estetycznymi powłokami drewnopodobnymi. Są one dużo bardziej odporne na czynniki atmosferyczne niż tradycyjne okleiny stosowane w oknach PVC.

Renowacja i naprawa okien aluminiowych

Bieżąca konserwacja okien aluminiowych nie wymaga stosowania praktycznie żadnych specjalnych środków chemicznych ani zabiegów czyszczących. Utrzymuje je się w podobny sposób co okna PVC.

Niestety wadą stolarki aluminiowej, podobnie jak okien PVC jest praktycznie brak możliwości ich naprawy w razie większych zarysować czy wgnieceń. W takich przypadkach konieczna jest wymiana całego okna.

Naprawy można wykonywać tylko w oknach drewnianych, gdzie możliwe jest ich zeszlifowanie i ponowne olejowanie lub lakierowanie.

Jest to często wymieniana wada stolarki aluminiowej i PVC. Należy jednak zastanowić się, czy wada ta naprawdę jest taka istotna. Okna rzadko ulegają poważnym uszkodzeniom jak zarysowania czy wgniecenia. Jeśli zależy nam na możliwości naprawy bez wymiany całego okna to pozostaje nam wyłącznie stolarka drewniana, która jednak nie zawsze dobrze pasuje do nowoczesnego budownictwa.

Cena okien aluminiowych, PVC i drewnianych

Okna aluminiowe są obecnie jedną z droższych technologii. Do najtańszych należy zaliczyć okna PVC. Stolarka drewniana jest od nich droższa o ok. 30-40% natomiast aluminium może być droższe nawet o 50-70% od okien PVC.

Różnice te są jedynie orientacyjne i bardzo dużo zależy od dokładnych parametrów okien, rodzaju i sposobu wypełnienia profili, technologii wykonania pakietów szybowych oraz od wielkości okien.

Jeśli stajemy przed dylematem co wybrać, okna PVC czy aluminiowe to warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze aluminium jest mocniejsze i trwalsze, a więc okna będą mniej podatne na odkształcenia co ma duże znaczenie przy dużych przeszkleniach i oknach tarasowych.

Zarówno PVC jak i aluminium można zakupić w praktycznie dowolnej kolorystyce, lecz powłoki w oknach aluminiowych w znacznej większości przypadków są trwalsze i bardziej odporne na czynniki atmosferyczne i promieniowanie słoneczne.

Istotną zaletą okien aluminiowych jest także fakt, że dzięki nowoczesnym metodom produkcji ram możliwe jest praktycznie dowolne gięcie i kształtowanie geometrii ramy okiennej. Pozwala to stworzyć okna nie tylko prostokątne lecz również w innych kształtach w zależności od wizji architektonicznej budynku. Oczywiście wiąże się to z bardzo dużymi kosztami gdyż okna takie wytwarzane są w pojedynczych egzemplarzach na zamówienie, lecz nie zawsze cena jest dla inwestorów najważniejszym kryterium wyboru technologii okiennej.

Nie zalecamy jednak stosowania okien aluminiowych w budownictwie o stylu tradycyjnym wiejskim, w budynkach z licznymi elementami drewnianymi itp. W takich sytuacjach najlepiej w architekturę budynku wpisują się tradycyjne okna drewniane, które można malować na dowolnie wybrany kolor.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.