logo
logo
Zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Data utworzenia: 1 lipca 2020
Słowa kluczowe: ogrzewanie podłogowe,zalety ogrzewania podłogowego,wady ogrzewania podłogowego
Budowa
Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety
Źródło: Akademia smaku
Tradycyjne ogrzewanie mieszkań i domów za pomocą grzejników ma bardzo poważnego konkurenta. Mowa oczywiście o ogrzewaniu podłogowym, które z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Czy ten alternatywny sposób jest rzeczywiście wart uwagi? Jakie wady i zalety ma ogrzewanie podłogowe? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

(Artykuł sponsorowany)

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Zasada działania ogrzewania podłogowego jest prosta – ciepło zostaje dostarczone do pomieszczenia całą powierzchnią podłogi, dzięki czemu wysoka temperatura równomiernie dociera do każdego zakątka. To spora różnica w porównaniu do grzejników, które ogrzewają pokój tylko z jednego miejsca, więc po jednej stronie pomieszczenia może być bardzo ciepło, a po drugiej chłodno. Jeśli chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe, będziemy musieli najpierw zdecydować, na który rodzaj postawimy. Najbardziej znany jest ten elektryczny, ale do wyboru mamy też wodny i powietrzny.

W skład elektrycznego ogrzewania podłogowego wchodzą przewody, maty lub folie grzewcze. Układa się je pod wybraną podłogą np. panelami czy płytkami lub przed zalaniem wylewki. Ciepło można regulować za pomocą termostatu, czujnika temperatury lub ewentualnie kontrolując czas ładowania. Jeżeli chodzi o ogrzewanie wodne, to zasada działania takiego systemu bazuje na ułożeniu sieci rur grzejnych z tworzywa sztucznego lub metalu, przez które będzie przepływać ciepła woda. Ten typ ogrzewania podłogowego montuje się na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej, a następnie zalewa jastrychem, czyli podkładem podłogowym. Dopiero wtedy można na podłodze ułożyć kafelki lub panele. Natomiast powietrzne ogrzewanie tego typu składa się z kanałów ułożonych bezpośrednio w fundamentach budynku lub w podłodze, przez które przepływa nagrzane powietrze. Ta metoda pochodząca ze Szwecji jest mniej popularna niż dwie poprzednie.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe ma bardzo wiele plusów. Tym, co zwraca największą uwagę, jest to, że nie widać go w pomieszczeniu, co wpływa pozytywnie na swobodę podczas aranżacji wnętrz. Warto też wspomnieć o równomiernym oddawaniu ciepła w całym pomieszczeniu oraz optymalnym rozkładzie temperatury, czyli cieplej jest nam przy stopach, a im wyżej tym robi się trochę chłodniej. Ogrzewanie podłogowe nie wysusza tak powietrza, jak tradycyjne grzejniki oraz nie zbiera w swoich zakamarkach kurzu, co jest wyjątkowo korzystne dla alergików i osób cierpiących na astmę.

Jeżeli chodzi o elektryczne ogrzewanie podłogowe, to układa się je naprawdę szybko, a koszty, jakie trzeba przy tym ponieść, nie są wysokie (podobnie sprawa wygląda z konserwacją). Co więcej, da się je zamontować nawet w istniejących posadzkach (kładzie się wtedy maty grzewcze). Ten system można zastosować do ogrzewania miejsc znajdujących się poza domem np. podjazdu czy schodów na podwórku (wyjątkowo przydatne zimą!). Nie trzeba też obawiać się wycieku czy zamarznięcia instalacji. Technologie grzewcze oparte na ogrzewaniu ciepłą wodą generują niskie koszty eksploatacyjne, a także są w stanie współpracować z już działającymi urządzeniami cieplnymi w domu. Za to powietrzne ogrzewanie podłogowe jest wyjątkowo energooszczędne i może korzystać z każdego źródła energii. Co ważne, zabezpiecza również fundamenty domu przed wilgocią i grzybem oraz bardzo rzadko się psuje.

Wady ogrzewania podłogowego

Niestety żadna technologia nie jest pozbawiona minusów i tak jest również w przypadku ogrzewania podłogowego. Przede wszystkim trzeba się nastawić, że zakup materiałów i montaż takiego typu ogrzewania będzie droższy niż w przypadku zwykłych grzejników. Często też trzeba zaplanować ten sposób ogrzewania już na samym początku remontu (przed ułożeniem posadzki) lub zrywać podłogi w przypadku zastosowania elektrycznych mat grzejnych. Awaria systemu również może okazać się dla nas niewygodna – często potrzebne będzie skucie części posadzki albo demontaż paneli lub płytek. Pamiętajmy także, że takie ogrzewanie charakteryzuje duża bezwładność cieplna, czyli podłoga rozgrzewa się powoli i równie wolno stygnie. Jeżeli lubimy, by panele w mieszkaniu pokrywały puszyste dywany, to taki sposób grzania kompletnie nam się nie sprawdzi. Podczas projektowania ogrzewania podłogowego warto wziąć też pod uwagę miejsca, gdzie będą stały ciężkie meble i sanitariaty – tam lepiej nie montować przewodów lub rur!

Jakie wady mają konkretne rodzaje ogrzewania podłogowego? Ten elektryczny generuje dość spore koszty podczas eksploatacji. Za to system wodny będzie bardziej kosztowny podczas samego montażu i zakupu materiałów. Może również wymagać zamontowania dodatkowych sprzętów np. pompy, kotła czy zaworów. Nie poleca się tego typu technologii w miejscach, gdzie woda mogłaby zamarznąć, przez co doszłoby do uszkodzenia instalacji. Za to ogrzewanie powietrzne charakteryzuje przede wszystkim duża bezwładność płyty fundamentowej.

Zobacz także: Ogrzewanie podłogowe - typy. Jakie są wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe – czy warto?

Znając już plusy i minusy ogrzewania podłogowego, można ocenić, czy ten system sprawdzi się w naszym przypadku. Nie da się zaprzeczyć, że za tym rozwiązaniem przemawia estetyka, wygoda oraz możliwość utrzymania w pomieszczeniu stabilnej temperatury. Żaden grzejnik nie zapewni nam takiego komfortu cieplnego jak podłogówka. Poleca się ją również osobom zmagającym się z astmą lub cierpiącym na alergię. Jeżeli na dodatek dobrze zastanowimy się nad zastosowanym systemem, to na pewno uda nam się dobrać najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb (ale na pewno nie tańsze niż w przypadku kaloryferów!). Problem bezwładności da się rozwiązać, po prostu dłużej testując tę technologię – po jakimś czasie będziemy już wiedzieli, kiedy najlepiej jest załączyć ogrzewanie, a kiedy jest najlepsza pora, żeby zmniejszyć temperaturę.

Źródło: Materiały informacyjne Akademia Smaku

Sezon wiosenny...

Budowa

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.