logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Płytki klinkierowe na ścianie wewnętrznej

Data utworzenia: 15 maja 2016
Słowa kluczowe: płytki klinkierowe, klinkier do wnętrza, ściana z klinkieru, klejenie płytek klinkierowych, układanie płytek klinkierowych, płytki klinkierowe chropowate, wymiary płytek klinkierowych, impregnacja klinkieru
Remont i wykończenie
Ściany i sufity
Źródło: ShutterStock
Płytki klinkierowe to doskonały materiał do aranżacji wnętrz w salonach, korytarzach, kuchniach czy łazienkach. Klinkier tworzy we wnętrzu nieco surowy klimat, a odpowiedni dobór płytek klinkierowych lub ceglanych pozwala praktycznie dowolnie kreować wygląd ściany.

Do wykonania elewacji najlepiej nadają się cegły klinkierowe, lecz do wnętrz w zupełności wystarczą cienkie płytki. Dzięki ich małej grubości bez większego problemu można wykonać z nich wykończenie ściany bez konieczności zatrudniania murarza.

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów płytek klinkierowych. Mogą to być płytki o powierzchni gładkiej do wnętrz nowoczesnych lub płytki o powierzchni chropowatej z nierównymi krawędziami, nawiązujące do tradycyjne cegły.

Przy wyborze płytek klinkierowych należy kierować się nie tylko ich wyglądem lecz również parametrami technicznymi, warunkami związanymi z układaniem i konserwacją. Decydując się na płytki staromodne warto wziąć pod uwagę większe problemy z utrzymaniem ściany w czystości – kurz i pył szybko będzie osadzać się na nierównej powierzchni płytek, a ich czyszczenie jest bardziej pracochłonne niż szybkie umycie gładkiej powierzchni z klinkieru nowoczesnego.

Wymiary płytek klinkierowych

Większość płytek klinkierowych dostępnych na rynku ma wymiary zbliżone do wymiarów tradycyjnych cegieł tj. 240-250x65mm choć można znaleźć również mniejsze płytki. Grubość płytek klinkierowych jest bardzo zróżnicowana i waha się od 7,4 do 23mm. W większości przypadków grubość płytek nie ma większego znaczenia i nie trzeba za wszelką cenę kupować płytek o jak największej grubości.

Ważne jest jednak aby producent oferował zróżnicowane rodzaje płytek z danej kolekcji. Bardzo przydatne są płytki narożnikowe, dzięki którym łatwo i estetycznie wykonamy wszystkie narożniki zewnętrzne, a płytki będą sprawiać wrażenie, jakby ściana wykonana była z pełnej cegły.

Płytki klinkierowe można dowolnie przycinać z użyciem np. szlifierki kątowej, choć można spotkać również tzw. płytki połówkowe. Ich wykorzystanie istotnie przyspiesza układanie płytek na ścianie gdyż do minimum ogranicza ilość koniecznych docinek. Nie jest to jednak konieczne, gdyż klinkier zarówno pełny (cegła) jak i w formie płytek bardzo łatwo można przycinać samodzielnie.

Wybierając rodzaj płytek klinkierowych nie musimy kierować się żadnymi konkretnymi wymiarami, chyba, że zależy nam na imitacji tradycyjnego muru. Należy jednak zwracać uwagę na nasiąkliwość klinkieru.

Gdzie można układać płytki klinkierowe?

Klinkier jest materiał o dużej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne czy działanie środków chemicznych. Nie należy jednak stosować płytek klinkierowych do wykonania podłogi. Będzie ona co prawda odpowiednio wytrzymała i nie ulegnie zniszczeniu, lecz klinkier ścienny rzadko badany jest pod kątem ścieralności i antypoślizgowości – z założenia jest to przecież materiał do wykonania ścian a nie podłóg.

Na ścianach można układać zarówno płytki gładkie jak i chropowate o nierównych krawędziach. Klinkier z gładką powierzchnią charakteryzuje się małą nasiąkliwością, przeważnie nie większą niż 6%.

W przypadku płytek chropowatych, nawiązujących do tradycyjnej cegły nieregularnej, ich nasiąkliwość może nawet przekraczać 12%. Warto zatem zwracać uwagę na ten parametr jeśli chcemy klinkier układać w łazience, kuchni czy w innych pomieszczeniach, gdzie panuje podwyższona wilgotność.

W razie potrzeby klinkier można dodatkowo zaimpregnować przez co zmniejszy się jego nasiąkliwość i jednocześnie impregnat stworzy większą ochronę przed przyciąganiem brudu czy kurzu.

Szeroki wybór kolorystyki i faktury klinkieru

Technologia produkcji płytek klinkierowych z roku na rok rozwija się coraz mocniej. Dziś bez problemu znajdziemy na rynku płytki zarówno gładkie jak i z fakturą rysowaną, nakrapianą czy odciskaną.

Do tego dochodzi szeroki wybór kolorystyki klinkieru. Producenci nie ograniczają się już wyłącznie do tradycyjnej barwy ceglanej. Możemy dowolnie wybierać począwszy od płytek w barwach białych, przez różnego rodzaju odcienie brązu, żółci, zieleni, grafitu a nawet dostępne są płytki w kolorze czarnym.

Decydując się na wykonanie ściany z płytek klinkierowych należy pamiętać, że układa się je z wykorzystaniem specjalnie dobranych klejów. Nie należy w tym wypadku stosować tradycyjnych zapraw murarskich lub zapraw klinkierowych – są one przeznaczone do murowania z cegieł pełnowymiarowych.Do wnętrz doskonale nadają się płytki klinkierowe (tzw. klinkier do wnętrza). Ściana z klinkieru nadaje indywidualny charakter a samo klejenie płytek klinkierowych nie jest trudne. Układanie płytek klinkierowych wykonamy samodzielnie. Mogą to być płytki klinkierowe chropowate lub gładkie. Omawiamy typowe wymiary płytek klinkierowych oraz mówimy do czego służy impregnacja klinkieru.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.