logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Pomysły na walkę z kretami

Data utworzenia: 6 maja 2017
Słowa kluczowe: krety w ogrodzie, walka z kretami, jak usunąć krety z ogrodu, siatki przeciw kretom, siatka na krety, metody walki z kretami
Wokół domu
Ogród
Źródło: ShutterStock
Krety w Polsce są pod ochroną, więc nie powinniśmy stosować chemicznych metod ich zwalczania. W praktyce chemii nie zaleca się również ze względu na jej wpływ na roślinność, w tym warzywa i owoce. Zobaczmy więc jakie są inne metody walki z kretami „ogrodowymi”.

Krety najczęściej występują na terenach wiejskich i na gruntach o charakterze leśnym i polnym. Obecnie coraz więcej ludzi przenosi się z miasta na tereny podmiejskie, gdzie domy budowane są na dawnych terenach uprawnych czy łąkach. Wkraczamy więc z butami bezpośrednio w naturalne środowisko życia kretów i nie ma się co dziwić, że wcześniej czy później mogą nam zajść za skórę.

Krety drążą podziemne tunele, których głównym zadaniem jest zwabienie drobnych gryzoni, ślimaków, żab itp. stanowiących pokarm kretów. Niestety drążąc tunele muszę gdzieś wyrzucić nadmiar ziemi i tworzą w ten sposób mało estetyczne kopce.

Najlepiej problem kretów rozwiązać zanim jeszcze się zacznie, czyli stosując zasadę, że lepiej zapobiegać problemom niż później z nimi walczyć.

Siatki powierzchniowe pod trawnikami

Jedną z najskuteczniejszych metod walki z kretami jest ułożenie siatki z włókiem sztucznych. Siatkę taką rozkłada się na wyrównanej ziemi na głębokości ok. 15cm pod trawnikiem. Nie należy jej układać zbyt blisko powierzchni aby nie doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia np. w czasie okresowej aeracji. Z kolei jeśli ułożymy ją na głębokości większej niż 20cm to może się okazać nieskuteczna.

Krety pojawiające się w gruncie pod siatką jeśli na nią trafią to napotkają duży opór i w praktyce nie będą próbować z tym walczyć poszukując innego miejsca, albo w ogóle wycofując się z danego terenu. W najgorszym wypadku na trawniku mogą występować niewielkie miejscowy wybrzuszenia. Łatwo można jednak taki trawnik wyprofilować i odpowiednio „wdusić” z powrotem w grunt bez uszkadzania trawy.

Ważne jednak aby siatkę ułożyć na całej powierzchni trawnika. Pytanie jednak co z ogrodami warzywnymi czy roślinnością ogrodową? Tutaj nie można ułożyć siatki, gdyż będzie ona zbyt płytko i szybko uszkodzimy ją przy przekopywaniu ogródka.

Zabezpieczenia po linii ogrodzenia

Istnieje jeszcze inna metoda ochrony przed kretami. Można ograniczyć ich wejście na teren ogrodu hamując krety na linii ogrodzenia. W tym celu należy wykonać dodatkową podmurówkę na głębokość ok. 60-70cm poniżej poziomu terenu. Można w tym celu użyć gotowych elementów betonowych lub zastosować specjalne siatki stalowe, które łatwo wbija się w ziemię i stanowią one skuteczną barierę dla małych kretów.

Jeszcze innym sposobem może być wykonanie pod ogrodzeniem wykopu na głębokość ok 60cm i zasypanie go gruzem z kamieniami. Krety bardzo nie lubią takiego środowiska gdyż bardzo trudno się przez nie przebić. Ważne jednak aby ochrona w postaci gruzu była trwała. Jeśli w gruntach występuje niski poziom wód podziemnych to z czasem może okazać się, że kamienie z gruzem zostaną wciśnięte w głąb podłoża co stworzy miejscowe „przejścia” ziemne, którymi krety dostaną się na ogród. W przypadku zastosowania siatek stalowych problem ten praktycznie nie występuje.

Urządzenia dodatkowe – łapki, emitory dźwięków itp.

Co jednak gdy ogród mamy już wykończony i dopiero po jakimś czasie zawitały do nas krety? Na rynku można kupić różnego rodzaju urządzenia odstraszające krety, wśród których najczęściej spotykane są emitory dźwięków. Działają one na baterie tradycyjne lub solarne i powodują emitowanie dźwięków niesłyszalnych dla człowieka, lecz drażliwych dla kretów.

Skuteczność tych rozwiązań jest różna, ale jeśli już zdecydowaliśmy się na taki krok to warto zakupić urządzenia, które emitują dźwięki o zmiennej częstotliwości. Najtańsze odstraszacze mają stałą częstotliwość co może spowodować, że z czasem krety przyzwyczają się do tego i wrócą na nasz ogród. Walka będzie więc tylko wygraniem chwilowej bitwy, nie dającej długofalowych rezultatów.

Odstraszcze takie należy wijać w kopce lub w tunele kretów. Alternatywnie niektórzy stosują urządzenia „domowej roboty” jak długie druty (sztywne) wbite w ziemię z elementami generującymi drgania i hałasy (np. puste butelki nabite na górze prętów). W praktyce skuteczność takich rozwiązań jest znikoma, a estetyka… tutaj nie będziemy się wypowiadać…

Można również zakupić specjalne kreciołapki. Należy je umieścić w korytarzach. Nad ziemię wystaje specjalny element, sygnalizujący, że kret znalazł się w pułapce. Gdy zwierzę wejdzie do kreciołapki to zostanie ona zamknięta z obu stron. Skuteczność? W praktyce niewielka. Po pierwsze aby wmontować pułapkę musimy naruszyć „naturalny” korytarz wydrążony przez kreta co często już skutecznie odstrasza zwierzę przed dalszą wędrówką tą drogą. Po drugie w korytarzach mogą żyć również inne zwierzęta jak ślimaki, żaby itp. i czasami zdarza się, że one również mogą spowodować zamknięcie pułapki. Należałoby więc zamontować ich dość dużo co jednocześnie jest spory wydatkiem.

Dlaczego metody chemiczne są złym rozwiązaniem?

Po pierwsze należy pamiętać, że chemia wpuszczona w tunele kretów pozostaje w ziemi i w różny sposób oddziałuje na roślinność ogrodową. Szczególnie dyskusyjne jest stosowanie metod chemicznych jeśli mamy w ogrodzie warzywa i owoce. Warzywniak zakładamy najczęściej po to, aby mieć własne zbiory bez oprysków i chemii… a za chwilę ładujemy w grunt duże dawki chemii w celu zabicia kretów… Gdzie tu sens i logika?

Ponad to krety są pod ochroną i nie powinno się ich uśmiercać metodami chemicznymi. To jednak jest już kwestią etyki każdego z nas więc nie będziemy wgłębiali się w ten temat.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.