logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Samodzielne cyklinowanie podłogi drewnianej

Data utworzenia: 21 września 2014
Słowa kluczowe: podłoga drewniana, parkiet, cyklinowanie podłogi, szlifowanie podłogi, renowacja podłogi drewnianej, cyklinowanie parkietu, jak cyklinować podłogę z desek, jak cyklinować parkiet, szlifowanie parkietu, jaki papier do szlifowania parkietu, sprzęt do cyklinowania, czym cyklinować podłogę, czym szlifować parkiet, przygotowanie podłogi do cyklinowania, cyklinowanie szlifierką ręczną, cyklinowanie bezpyłowe
Remont i wykończenie
Podłogi
Źródło: ShutterStock
Podłogi drewniane są estetycznym wykończeniem wnętrz. Z biegiem lat stają się jednak co raz bardziej matowe. Dodatkowo mają liczne zniszczenia i zarysowania wynikające z normalnego użytkowania. Dobrze wykonane cyklinowanie może przywrócić starej podłodze jej pierwotny wygląd.

Cyklinowanie to nic innego jak odpowiednie szlifowanie powierzchni podłogi drewnianej. Na skutek szlifowania usunięty zostaje lakier i górna warstwa drewna (o grubości przeważnie 1-3mm). Pozwala to usunąć większość niewielkich rys i wgłębień w starej podłodze.

Sprzęt do cyklinowania podłogi drewnianej

Cyklinowanie podłogi zaleca się wykonywać specjalnymi urządzeniami, tzw. cykliniarkami. Niektórzy próbują ręcznego szlifowania z wykorzystaniem papieru ściernego, jednakże stanowczo odradzamy takie rozwiązanie, gdyż uniemożliwia ono dokładną kontrolę grubości cyklinowania i zachowanie prawidłowych kierunków na całej powierzchni.

Na rynku dostępne są zarówno cykliniarki małe, do zastosowań typowo domowych, jak również profesjonalne urządzenia do cyklinowania dużych powierzchni (np. urządzenia firmy Laegler Hummel).

Urządzenia ręczne wyposażone są w odpowiednie mocowania do papieru lub specjalnych tarczy, które należy dosyć często wymieniać podczas prowadzonych prac. Zaleca się zaopatrzenie w tarcze o granulacji od 40 do 120.

Narożniki i inne miejsca niedostępne dla cykliniarki należy wyszlifować ręcznie lub z wykorzystaniem odpowiednich szlifierek lub tzw. urządzeń wielofunkcyjnych z różnego rodzaju nakładkami szlifującymi. Prace te można wykonać również tzw. rantówką.

Przy większych powierzchniach zaleca się wypożyczenie profesjonalnego sprzętu (koszt ok 60-100zł za dobę). Należy jednak bardzo dokładnie przestrzegać zasad pracy z daną cykliniarką i stale ją kontrolować.

Przygotowanie podłogi do cyklinowania

Pamiętajmy, że przy wykorzystaniu cykliniarek domowych w pomieszczeniu będzie bardzo duże zapylenie. Problem ten jest znacznie mniejszy przy wykorzystaniu profesjonalnych cykliniarek, jednakże cechuje je również znacznie wyższa cena.

Z pomieszczenia należy usunąć wszystkie meble. Nie wolno cyklinować podłogi „na raty” z przesuwaniem mebli. Rozwiązanie takie uniemożliwi kontrolę grubości szlifowania i może doprowadzić do dużych różnic w docelowej grubości deski.

Pamiętajmy również, aby przed rozpoczęciem szlifowania zdemontować wszystkie listwy przypodłogowe. Jeśli montowane były gwoździami lub wkrętami to ich usunięcie nie sprawi większych kłopotów. W przypadku listew klejonych zaleca się dużą ostrożność, aby nie doprowadzić do przełamywania się długich odcinków podczas odklejania.

Przed rozpoczęciem szlifowania należy także dokładnie oczyścić podłogę ze wszelkich zabrudzeń, drobin piasku itp., najlepiej poprzez dokładne odkurzenie. Piasek, kamienie itp. mogą doprowadzić do zarysowania i uszkodzenia podłogi oraz samej cykliniarki.

Cyklinowanie podłogi

Cyklinowanie rozpoczynamy grubym papierem, aby szybko i skutecznie usunąć warstwy starego lakieru. Najczęściej cyklinowanie rozpoczyna się papierem o granulacji 24-36.

Należy przestrzegać określonych zasad co do kierunku szlifowania. W przypadku podłogi tradycyjnej z desek powinna ona być cyklinowana równolegle do włókien. Z kolei podłogę z tzw. mozaiki należy szlifować ukośnie do brzegów włókien.Oznacza to szlifowanie podłogi lub cyklinowanie parkietu. Jak cyklinować podłogę z desek a także jak cyklinować parkiet aby szlifowanie parkietu nie uszkodziło desek? Trzeba wiedzieć jaki papier do szlifowania parkietu jest najlepszy, oraz jaki trzeba mieć sprzęt do cyklinowania. Podłoga drewniana lub parkiet wymagają, aby od czasu do czasu wykonana była renowacja podłogi drewnianej czyli cyklinowanie podłogi. Zatem czym cyklinować podłogę oraz czym szlifować parkiet aby wykonać prace dokładnie? Istotne jest również dobre przygotowanie podłogi do cyklinowania. Na dużej podłodze nie jest zalecane cyklinowanie szlifierką ręczną, lepsze będzie cyklinowanie bezpyłowe.

W przypadku podłogi ułożonej w tzw. „jodełkę” istotne jest również ostatnie cyklinowanie. Jeśli zostanie ono wykonane pod kątem do wszystkich desek, pozwoli to uzyskać w miarę równomierny kolor całej podłogi. Jeśli jednak będziemy szlifować równolegle tylko do jednego kierunku klepek, spowodujemy widoczne jaśniejsze i ciemniejsze kolory desek. Częściowo efekt tez można zniwelować na etapie polerowania.

Aby uniknąć istotnych różnic w grubości desek po cyklinowaniu, zaleca się szlifowanie podłogi od razu na całej powierzchni. Lepiej wykonać szlifowanie dwa lub nawet trzy razy ciekną warstwą niż od razu na dużą grubość. Uwaga ta nie dotyczy oczywiście osób z dużym doświadczeniem w cyklinowaniu, które są w stanie dokładnie kontrolować grubość, jednakże wymaga to dużej wprawy i wyczucia urządzenia.

Narożniki i brzegi można cyklinować np. tzw. szlifierkami krawędziowymi lub odpowiednimi urządzeniami wielofunkcyjnymi (narzędzie takie będzie mogło być później wykorzystanie również w wielu innych pracach).

Pamiętajmy, aby cały czas podczas cyklinowania kontrolować stan papieru lub tarcz ściernych, aby nie doprowadzić do uszkodzenia zarówno samej podłogi jak i urządzenia szlifującego.

Uzupełnianie większych ubytków

Czasami zdarzają się sytuacje, że w podłodze występują ubytki na znacznie większą grubość niż cyklinujemy. Jeśli są to pojedyncze miejsca, nie ma potrzeby szlifowania całej podłogi na dużej grubości.

Ubytki takie można wypełnić (po oszlifowaniu całej podłogi) specjalnymi masami lub płynami (dostępne w większości sklepów parkieciarskich i w marketach budowlanych). Masy takie zaleca się łączyć z pyłem powstającym podczas cyklinowania (w odpowiedni sposób podawany przez producenta danej masy lub płynu). Pozwoli to zachować w tych miejscach wygląd wypełnienia ubytku identyczny z pozostałą powierzchnią podłogi.

Wykończenie powierzchni po szlifowaniu - polerowanie

Po wykonaniu szlifowania i uzupełnieniu ubytków, podłogę należy wypolerować, zanim rozpoczniemy jej lakierowanie. W tym celu można wykorzystać cykliniarkę z drobnym papierem (o granulacji 120). Na rynku dostępne są również specjalne papiery i tarcze polerskie, które nadają podłodze dużą gładkość.

Istotne jest, aby polerowanie odbywało się w tym samym kierunku co cyklinowanie, uzależnionym od rodzaju ułożonej podłogi.

Większość podłóg dobrze znosi cyklinowanie, a ich „nowy” wygląd nie różni się istotnie od pierwotnego. Wyjątkiem jednak mogą być podłogi dębowe, które stosunkowo mocno chłoną wszelki brud i zanieczyszczenia, przez co często się odbarwiają na dużej grubości.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.