logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

22 stycznia 2024
Słowa kluczowe: panele fotowoltaiczne,czyszczenie paneli,mycie paneli
Źródło: OBI
Panele fotowoltaiczne od wielu lat cieszą się coraz większą popularnością. Ma to związek nie tylko ze wzrastającymi kosztami energii, ale również rosnącą świadomością ekologiczną. Dotyczy to zarówno farm fotowoltaicznych, jak i indywidulanych instalacji, które pozwalają zasilać urządzenia gospodarstwa domowego, w tym do podgrzewania wody czy ogrzewania domu. Fotowoltaika to bez wątpienia opłacalna inwestycja, pod warunkiem, że wybierzemy dobrej jakości panele i będziemy odpowiednio dbać o naszą instalację. Jednym z niezbędnych zabiegów konserwacyjnych jest mycie modułów fotowoltaicznych. Podpowiadamy, jak zrobić to prawidłowo.

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Na wydajne i bezawaryjne funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej ma wpływ wiele czynników. Jednym z ważniejszych aspektów, o których należy pamiętać jest odpowiednia czystość poszczególnych paneli. Bez względu na to czy mieszkamy w centrum miasta, czy na wsi, zalegać mogą na nich różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak:

•    kurz,
•    pył z pól i ulic,
•    sadza,
•    liście,
•    mech,
•    ptasie odchody,
•    piasek,
•    nasiona traw i krzewów,
•    topniejący śnieg.

Początkowo zbierają się one z reguły w różnego rodzaju zakamarkach, z czasem rozprzestrzeniając na całą powierzchnię. Im więcej zanieczyszczeń, tym mniejsza ilość światła docierającego do ogniw fotowoltaicznych, a tym samym mniejsza wydajność całej instalacji. Szacuje się, że z powodu zabrudzeń może ona spaść nawet o 20%. Z tego względu regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych to absolutna konieczność, o której nie należy zapominać.

Jak często myć fotowoltaikę? Producenci zalecają czyszczenie minimum dwa razy do roku – wiosną oraz jesienią. Jednak dla zachowania maksymalnej wydajności warto to robić za każdym razem, gdy zabrudzenia na powierzchni paneli są widoczne gołym okiem. Przeprowadzając mycie ogniw fotowoltaicznych po zakończeniu sezonu zimowego, szczególną uwagę należy zwrócić na dolne części modułów. W tych miejscach gromadzi się ogromna ilość zabrudzeń, co ma związek z topniejącym śniegiem. Z kolei jesienią głównym problemem są zalegające na panelach spadające liście i gałęzie z pobliskich drzew.

Mycie fotowoltaiki - o czym trzeba pamiętać?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych
Źródło: OBI

Zanim przystąpimy do mycia paneli fotowoltaicznych, należy pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach.
1.    Mycie fotowoltaiki przeprowadzaj w ściśle

Zanim przystąpimy do mycia paneli fotowoltaicznych, należy pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach.

  1. Mycie fotowoltaiki przeprowadzaj w ściśle określonych warunkach pogodowych. Najlepiej wykonywać to w pochmurne dni lub wczesnym rankiem, ewentualnie w godzinach późnowieczornych.
  2. Przed rozpoczęciem czyszczenia upewnij się, że panele nie są nagrzane. Mycie zbyt gorących modułów może nie tylko skutkować oparzeniem nas samych czy doznaniem szoku termicznego, ale również zniszczeniem ogniw.
  3. Do mycia paneli fotowoltaicznych stosuj specjalne narzędzia, które nie spowodują zarysowań i uszkodzenia powierzchni.
  4. Unikaj stosowania powszechnie dostępnych detergentów, które mogłyby wejść w reakcję z materiałami tworzącymi moduły. W celu usunięcia szczególnie uporczywych zabrudzeń sięgnij po preparaty przeznaczone specjalnie do mycia paneli fotowoltaicznych.
  5. W trakcie czyszczenia paneli fotowoltaicznych nie chodź po ich powierzchni.

​Czym myć panele fotowoltaiczne?

Wbrew pozorom mycie paneli fotowoltaicznych wcale nie jest trudnym zadaniem, wymaga jednak od nas nieco rozsądku i cierpliwości. Do usunięcia większości zabrudzeń osadzających się na konstrukcji instalacji, takich jak: piasek, kurz czy pyłki roślin z powodzeniem wystarczy miękka gąbka, najlepiej wykonana z nylonu. Jeżeli na panelach występują uciążliwe zanieczyszczenia, takie jak np. mech możesz skorzystać ze szczotki z bardzo miękkim włosiem. Warto jednak przed rozpoczęciem prac upewnić się, że nie rysuje ona powierzchni paneli.

Pamiętaj, że paneli fotowoltaicznych nie powinno się czyścić z użyciem wody wodociągowej. W wielu domach kranówka jest bowiem zbyt twarda, by mogła być stosowana w tym celu. Najlepiej skorzystać z dostępnej w sklepach wody destylowanej lub odpowiednio filtrowanej, co minimalizuje ryzyko pojawienia się na powierzchni instalacji osadu z kamienia. Bezpieczną alternatywę stanowi również deszczówka. W trakcie czyszczenia pamiętaj, by usunąć zanieczyszczenia nie tylko z samych paneli, ale również dodatkowych elementów instalacji.

Czy myjka ciśnieniowa jest odpowiednia do mycia paneli fotowoltaicznych?

A co z popularnymi myjkami ciśnieniowymi? Czy można je wykorzystać do mycia fotowoltaiki? Choć myjka ciśnieniowa doskonale radzi sobie z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, w dodatku bez konieczności stosowania agresywnych detergentów, w przypadku paneli fotowoltaicznych nie powinna być ona stosowana. Dotyczy to urządzenia wyposażonego w standardowe lance. Wysokie ciśnienie wody może doprowadzić nie tylko do rozszczelnienia, ale również uszkodzenia całej instalacji fotowoltaicznej.

Co prawda, istnieją na rynku specjalne systemy do czyszczenia fotowoltaiki, które współpracują z myjką ciśnieniową i są bezpieczne dla instalacji PV. Jednak są one stosowane głównie na dużych farmach lub w przedsiębiorstwach, gdzie ilość modułów uniemożliwia ich ręczne mycie. Z profesjonalnych systemów do mycia panelu fotowoltaicznych korzystają również firmy świadczące tego typu usługi.

​Jak myć panele fotowoltaiczne na dachu?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych
Źródło: OBI

W przypadku instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na ziemi, ręczne mycie poszczególnych modułów nie powinno stanowić większego problemu. A co w sytuacji, gdy panele zamontowane są na dachu? O ile cała instalacja nie jest zlokalizowana w miejscu trudno dostępnym, możesz bez trudu przystąpić do mycia paneli fotowoltaicznych samodzielnie.
Pamiętaj jednak, by przed pracami na wysokości zapoznać się z zasadami BHP i zastosować niezbędne środki ostrożności. Do najważniejszych z nich należą: kask oraz zabezpieczenie w postaci uprzęży i lin zabezpieczających. Wskazana jest także asekuracja drugiej osoby. Jeżeli natomiast prace na wysokościach nie są dla Ciebie, nic nie stoi na przeszkodzie by skorzystać z usług specjalnej ekipy, profesjonalnie zajmującej się myciem fotowoltaiki.

Dopiero planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej w Twoim gospodarstwie domowym? W tym wypadku warto rozważyć samoczyszczące panele słoneczne. Są one wyposażone w zraszacze, które przy użyciu niskiego ciśnienia spłukują moduły najpierw wodą z delikatnym detergentem, a następnie samą wodą. Jest to rozwiązanie nie tylko bezpieczne dla samej fotowoltaiki, ale również pozwalające zaoszczędzić czas i zoptymalizować wydajność całej instalacji.

Chcesz mieć prąd w kamperze lub domku letniskowym? Sprawdź ofertę OBI i kup panele fotowoltaiczne oraz niezbędne akcesoria

Źródło: Materiały informacyjne firmy OBI

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.