logo
logo
Zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany

Jak kupić nieruchomość na licytacji komorniczej?

Data utworzenia: 14 września 2023
Słowa kluczowe: licytacja komornicza,zakup domu,licytacja domu,nieruchomość na licytacji,komornik
Porady prawne
Jak kupić nieruchomość na licytacji komorniczej?
Źródło: Pixabay
Poszukiwanie wymarzonego mieszkania może być trudne, ale szukanie nieruchomości z licytacji komorniczej, to zupełnie inny temat. Licytacja komornicza może być korzystnym sposobem na znalezienie mieszkania w dobrej cenie, jednak wymaga dużo pracy i przygotowań. W tym artykule omówimy kroki potrzebne do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej, jakie czekają nas pułapki oraz jak uniknąć ich.

Jak znaleźć oferty licytacji komorniczej?

Jeśli chcesz kupić mieszkanie z licytacji komorniczej, musisz wiedzieć, gdzie szukać ofert. Organ egzekucyjny umieszcza informacje o licytacji nieruchomości na: 

  • stronie krajowej rady komorniczej -> tutaj. 

  • w budynku Sądu Rejonowego przy którym działa komornik, 

  • w Urzędzie Miasta przy którym działa komornik, 

  • na swojej tablicy ogłoszeń w kancelarii komornika. 

  • Gazety lokalne - w wyjątkowych okolicznościach organ egzekucyjny może zamieścić informację o licytacji publicznej w lokalnych mediach. 

Niezależnie od tego, gdzie szukasz ofert licytacji komorniczych, zawsze upewnij się, że jest to wiarygodne źródło informacji.

Jak przygotować się do licytacji nieruchomości? 

Kupno mieszkania z licytacji komorniczej jest procesem skomplikowanym, dlatego warto dokładnie poznać całą procedurę. 

  • Pierwszym krokiem jest znalezienie ogłoszenia o licytacji w wybranej przez siebie miejscowości. W ogłoszeniu będzie wskazana nieruchomość oraz szczegóły i warunki prowadzonej licytacji. 

  • Następnie - powinieneś sprawdzić numer Księgi Wieczystej, bądź operat szacunkowy nieruchomości aby sprawdzić jakie ciążą na niej prawa i jaką metodą była oszacowana. 

  • Gdy wszystko się zgadza - musisz wpłacić wadium w wysokości 10% wartości oszacowania nieruchomości. Ważne jest to, by wpłacić wadium w sposób prawidłowy i w czasie określonym przez komornika. 

  • Jeżeli przystępujesz do zakupu jako mąż lub żona, to pamiętaj, że w sądzie musisz przedstawić informacje na temat tego, czy masz wspólność majątkową małżeńską, czy intercyzę. 

  • Jeżeli reprezentujesz spółkę - potrzebna jest uchwała wspólników oraz umocowanie do reprezentacji wyrażona w krs.

Pamiętaj, że licytacja odbywa się w Sądzie przy którym działa komornik. Oznacza to, że Sąd będzie czuwać nad prawidłowością stosownych procedur. 

 

Jak przebiega licytacja nieruchomości? 

W przypadku gdy na licytację zgłosi się więcej niż jedna osoba, przeprowadzana jest aukcja, na której uczestnicy składają kolejne oferty. Licytacja kończy się w chwili, gdy nikt już nie składa wyższych ofert. Po zakończeniu licytacji, komornik sporządza protokół, który zawiera informacje o kupującym oraz cenie nieruchomości. Następnie kupujący powinien w ciągu 14 dni wpłacić całość kwoty za mieszkanie na rachunek komornika. Po dokonaniu wpłaty i otrzymaniu prawomocnego przysądzenia prawa własności - kupujący otrzymuje tytuł prawny do nieruchomości oraz klucze do mieszkania. Pamiętajmy o tym, że prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest tytułem wykonawczym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności.

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości z licytacji komorniczej?

Przed przystąpieniem do licytacji komorniczej, ważne jest, aby dokładnie zbadać stan prawny nieruchomości, którą zamierzamy zakupić. W przeciwnym razie, możemy narażać się na nieprzyjemne konsekwencje, takie jak spory sądowe lub problemy z uzyskaniem pełnego prawa własności. Jakie dokumenty warto sprawdzić, aby mieć pewność, że nieruchomość jest wolna od obciążeń i wad prawnych?

Sprawdzenie księgi wieczystej

Na początek warto sprawdzić, czy nieruchomość jest wpisana do księgi wieczystej i czy nie ma na niej innych zapisów o egzekucji komorniczej, czy hipotece. W tym celu warto złożyć wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej w sądzie rejonowym. Koszt takiego wniosku wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. W przypadku licytacji nieruchomości - w obwieszczeniu o licytacji będzie podana księga wieczysta. W takim wypadku należy za pomocą strony: ekw.ms.gov sprawdzić stan prawny nieruchomości. 

Sprawdzenie aktu notarialnego

Kolejnym krokiem będzie przejrzenie aktu notarialnego. W tym dokumencie znajdziemy informacje o tym, kto jest właścicielem nieruchomości, jakie prawa posiada oraz czy nie ma na niej zapisów o zastawie czy hipotece.

Sprawdzenie ewidencji gruntów i budynków

Warto również sprawdzić, czy nieruchomość znajduje się w ewidencji gruntów i budynków. Dzięki temu dowiemy się, jakie części nieruchomości są objęte planem zagospodarowania przestrzennego oraz czy nieruchomość jest zgodna z jego przepisami.

 

Pamiętajmy, że dokładne sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości z licytacji komorniczej jest kluczowe, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Warto poświęcić czas i pieniądze na dokładne zbadanie dokumentów, aby mieć pewność, że dokonujemy właściwego zakupu.

Podsumowanie

Kupno mieszkania z licytacji komorniczej to nie tylko korzystne rozwiązanie, ale także ryzykowne przedsięwzięcie. Przed przystąpieniem do licytacji warto dokładnie przebadać stan nieruchomości oraz określić jej wartość rynkową. Warto także pamiętać o zgromadzeniu odpowiedniej kwoty pieniędzy oraz przygotowaniu się do procesu. Dzięki tym wskazówkom kupno mieszkania będzie bezpieczne i korzystne. Pamiętaj, że w przypadku egzekucji sądowej - oferta sprzedaży rozpoczyna się od 75% kwoty oszacowania. W przypadku, gdy jest nieruchomość jest licytowana drugi raz - cena wywołania wynosi ⅔ wartości oszacowania domu. Oznacza to, że jeżeli oszacowano mieszkanie na 900 000 złotych, to pierwsza oferta rozpocznie się od 675 000 złotych, a w przypadku drugiego terminu licytacji - od 600 000 złotych. Wszystkie te aspekty wskazują, że kupno nieruchomości na licytacji jest możliwe przy spełnieniu pewnych warunków.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Patryk Chodyniecki)
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.