logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Mały ogródek warzywny - co i jak sadzić w ogrodzie?

Autor artykułu: Patryk Chodyniecki
Patryk Chodyniecki
25 lipca 2023
Słowa kluczowe: ogródek warzywny,mały ogródek,co sadzić w ogródku warzywnym,warzywa w ogrodzie
Źródło: Unsplash
Ogród warzywny to marzenie wielu z nas. Nic nie smakuje lepiej niż świeże warzywa prosto z ogródka - zwłaszcza jeśli sami je hodujemy! Chociaż może wydawać się to na początku skomplikowane, to w praktyce ogrodnictwo jest bardzo satysfakcjonującym hobby. W tym przewodniku pokażemy, jak rozpocząć przygodę z ogrodnictwem, jakie warzywa warto hodować i kiedy je sadzić. Zapraszamy!

Jak wybrać miejsce do sadzenia warzyw?

Dobór właściwej lokalizacji dla twojego ogrodu to klucz do sukcesu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie miejsce:

  • Nasłonecznienie: Większość warzyw potrzebuje od 6 do 8 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Są jednak warzywa, głównie liściaste, które tolerują cień.

  • Dobrze osuszona gleba: Jeśli masz glebę, która źle odprowadza wodę i tworzą się w niej kałuże, zasadź warzywa na wzgórku, co poprawia drenaż. Mokra gleba prowadzi do mokrych korzeni, a to może skutkować gniciem. Jeśli masz kamienistą glebę, skop ją i usuń kamienie, które mogą zakłócać wzrost korzeni i osłabić rośliny.

  • Stabilne miejsce: Unikaj miejsc narażonych na silny wiatr, które mogą przewrócić twoje młode rośliny lub utrudnić prace zapylaczom. Nie sadź w miejscach, które są zbyt uczęszczane lub łatwo ulegają zalaniu. 

  • Bogata w składniki odżywcze gleba. Gleba dostarcza pokarm dla Twoich roślin. Jeśli masz cienką, ubogą glebę, będziesz mieć słabe, niezdrowe rośliny. Wmieszaj dużo substancji organicznej, aby pomóc Twoim roślinom lepiej rosnąć.

Jak dobrać rozmiar ogrodu?

Jednym z najczęstszych błędów początkujących ogrodników jest sadzenie zbyt dużej ilości warzyw i zbyt wcześnie. Zaplanuj swój ogród z rozwagą. Zacznij od małego terytorium i hoduj tylko to, co wiesz, że Ty i Twoja rodzina chcecie zjeść. Najbardziej praktyczne rozmiary ogrodu mogą być następujące: 

  • Jeśli sadzisz w ziemi, ogród o rozmiarach 3m x 3m (9 m²) jest odpowiedni. Wybierz 3 do 5 swoich ulubionych warzyw.

  • Jeśli chcesz posadzić rośliny na wzgórku zastosuj rozmiary 1,2m x 1,2m 

lub 1,2m x 2,4m. Maksymalny rozmiar ogrodu z którym powinieneś sobie poradzić wynosi 3,6m x 7,2m.

Bez względu na rozmiar Twojego ogrodu zapewnij mu ścieżki, które umożliwiają Ci dostęp do roślin. Musisz przecież usunąć chwasty i zbierać plony. 

Jakie warzywa wybrać do ogrodu?

Na początek wybierz łatwe do uprawy warzywa, które są również produktywne. Poniżej wymieniliśmy kilka najłatwiejszych produktów z którymi poradzi sobie każdy nowicjusz. Najłatwiejsze w uprawie są: 

  • Sałata

  • Zielona fasola

  • Rzodkiewki

  • Pomidory 

  • Cukinia

  • Papryki 

  • Buraki

  • Marchewki

  • Szpinak, botwina lub jarmuż

  • Groch

Możesz także dodać do swojego ogrodu kwiaty, takie jak aksamitki, gdyż odstraszają one szkodniki, przyciągają zapylacze i dodają koloru!

Kiedy sadzić warzywa w ogrodzie?

Nie wszystkie warzywa sadzi się w tym samym czasie. Przykładowo - warzywa wczesnowiosenne takie jak sałata, brokuły i groszek, rosną w chłodniejszym okresie wczesnej wiosny (i jesieni). Natomiast warzywa letnie, takie jak pomidory, papryki i ogórki, są sadzone dopiero gdy gleba się ociepli - czyli pod koniec wiosny i latem.

Jak sadzić warzywa w ogrodzie?

Poniżej przedstawiamy dodatkowe rady, które pomogą Ci stworzyć idealny ogródek warzywny: 

  • Sadź wysokie warzywa (takie jak fasola lub kukurydza cukrowa) na północnej stronie ogrodu, aby nie zaciemniały niższych roślin. Jeśli masz cień w części swojego ogrodu, zarezerwuj to miejsce na małe, wczesnowiosenne warzywa, które go docenią, gdy temperatura wzrośnie.

  • Większość warzyw jest jednoroczna. Jeśli planujesz uprawę wieloletnich upraw, takich jak szparagi, rabarbar i niektóre zioła, zapewnij im stałe miejsca lub grządki.

  • Weź pod uwagę, że niektóre plony dojrzewają szybko i mają bardzo krótki okres zbiorów (rzodkiewki, fasola szparagowa). Inne rośliny, takie jak pomidory, potrzebują więcej czasu do dojrzewania, ale dają plon przez dłuższy okres. Informacje w tym zakresie można znaleźć na opakowaniach z ziarnami. 

  • Sadź etapami. Nie chcesz sadzić wszystkich nasion sałaty naraz, bo w takim wypadku musisz w jednym momencie przeprowadzić zbiory plonów! Stosuj sadzenie etapowe co kilka tygodni, aby mieć ciągłą dostawę świeżych warzyw.

Stosuj się do powyższych rad, zaplanuj swój ogródek warzywny oraz czytaj etykiety nasion. Jeżeli połączysz wszystkie elementy to w przyszłym roku z pewnością na twoim stole zagoszczą własnoręcznie wyhodowane warzywa.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Patryk Chodyniecki)

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.