logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Murowanie w zimowych warunkach pogodowych. O czym warto pamiętać?

27 stycznia 2024
Słowa kluczowe: murowanie ścian,murowanie w zimie,murowanie przy niskiej temperaturze
Źródło: H+H
Optymalne warunki na prowadzenie prac budowlanych to zakres temperatur od +5°C do +25°C i brak opadów. Co jednak zrobić, jeśli aura nie sprzyja, a czas nagli? Na wątpliwości związane z trudnymi warunkami pogodowymi odpowiada Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.

Stabilne zabezpieczenia na wahania temperatur

W celu zapewnienia odpowiedniej jakości i wytrzymałości murów wszystkie prace nad świeżo wznoszonymi ścianami powinny odbywać się w odpowiednich warunkach. Ze względu na tempo wiązania zaprawy murarskiej najkorzystniejszy jest zakres temperatur od +5°C do +25°C. Przy niższych wskazaniach termometru czas ten ulega wydłużeniu, a przy spadku do 0°C lub do wartości ujemnych woda z zaprawy zaczyna zamarzać i proces wiązania zostaje przerwany.

Do niedawna jesienne czy zimowe spadki temperatur oznaczały konieczność przerwania robót murarskich. Dziś jednak dzięki zaprawom zimowym czas, w którym możemy prowadzić prace murarskie, uległ znacznemu wydłużeniu. Zimowa zaprawa H+H pozwala na bezpieczne prowadzenie prac nawet przy okresowych spadkach temperatury do -6°C – wskazuje Robert Janiak.

Prowadzenie prac z wykorzystaniem zapraw zimowych możliwe jest po uzyskaniu pozytywnej decyzji kierownika budowy lub inspektora nadzoru. Może ona zostać wydana, gdy do czynności tych będą wykorzystywane bloczki przechowywane w temperaturze nie niższej niż -2°C przez ostatnie 24 godziny, a ich powierzchnia, a także powierzchnia muru, na której będą układane, nie jest zawilgocona lub oblodzona. Zarówno H+H bloczki z betonu komórkowego, jak i H+H bloczki silikatowe są odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych – przykładowo dla silikatowych materiałów budowlanych H+H przeprowadzone badania wykazały zachowanie właściwości konstrukcyjnych po 50 pełnych cyklach zamarzania i odmarzania. Ze względu na wydłużony czas potrzebny na związanie zaprawy świeżo wykonaną ścianę należy jednak zabezpieczyć przed opadami, np. warstwą folii budowlanej układanej na górnych płaszczyznach muru. Prac nie powinno się także prowadzić, gdy prognozy wskazują np. nocny spadek temperatur poniżej -6°C, przez 8 godzin po zakończeniu prac temperatura muru i zaprawy nie powinna bowiem spadać poniżej wartości granicznych. Przy niekorzystnych nieprzewidzianych zdarzeniach przy nagłym oziębieniu z pomocą mogą nam posłużyć maty grzewcze przeznaczone do stosowania na murze, wyjaśnia Robert Janiak.

Po wystąpieniu przymrozków poniżej -6°C do ponownych prac można przystąpić dopiero, gdy temperatura otoczenia muru przez co najmniej 48 godziny będzie wyższa niż +2°C. Warunkiem wznowienia robót jest także nieprzemarznięty mur, to znaczy, że powinien on od 48godzin znajdować się w temperaturze, która jest nie niższa niż -2°C.

Złota rada, kiedy pada

Robert Janiak wśród największych problemów atmosferycznych wymienia również deszcz: Jeżeli budowa prowadzona jest bez osłon zabezpieczających ściany przed opadami, czas deszczu oznacza konieczność przerwania prac murarskich. Dobrą praktyką w okresach bardziej narażonych na opady jest zabezpieczanie od góry powierzchni murów po skończonej pracy. Nie uchroni to nas co prawda od przerwy w czasie deszczu, ale pozwoli wznowić prace od razu po ustaniu opadów. Takie zabezpieczenie jest szczególnie istotne w przypadku materiałów porowatych, jak beton komórkowy lub wszystkich z drążeniami, w których woda opadowa może tworzyć szczególnie trudne do usunięcia zastoiska potrzebujące wydłużonego czasu na odparowanie i oddanie wilgoci. H+H bloczki silikatowe ze względu na zbitą strukturę materiału i większą twardość trudniej przyjmują wilgoć, jednak i one bez zabezpieczenia przy intensywnych opadach mogą potrzebować czasu
na wyschnięcie, zanim możliwe będzie rozpoczęcie układanie kolejnych warstw muru.

Każdorazowo przed przystąpieniem do dalszych prac budowlanych należy sprawdzić jakość poprzednio wykonanych robót. Kontrolę przeprowadza się poprzez boczne uderzenie w bloczki młotkiem z gumowym obuchem i obserwację, czy nie następuje ich odspojenie. Jest to szczególnie istotne w okresie prowadzenia prac w trudnych warunkach pogodowych. Wykrycie nieprawidłowości na tym etapie umożliwi podjęcie ewentualnych działań naprawczych i wykonanie przegród zapewniających trwałość i bezpieczeństwo użytkowania, podpowiada ekspert.

Źródło: Materiały informacyjne firmy H+H

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.