logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Ogrodzenie domu, czyli inwestycyjna kropka nad i

31 maja 2016
Słowa kluczowe: ogrodzenie, dobre domy, budowa ogrodzenia
Źródło: ShutterStock
Jesteś w trakcie budowy i zastanawiasz się nad ogrodzeniem, które będzie spełniało zarówno funkcje zabezpieczające, jak i dekoracyjne? Jakie powinno być? Tradycyjne, a może nowoczesne? Dowiedz się, jak dopasować rodzaj ogrodzenia do budynku.

Wybrałeś już gotowy projekt dobrego domu i przystępujesz do budowy. Nie zostawiaj na ostatnią chwilę wyboru ogrodzenia. To dopełnienie każdej inwestycji, a także element, który ma zapewniać prywatność domownikom oraz ich bezpieczeństwo. Ze względów estetycznych powinno być dopasowane do stylu, w jakim wykonano budynek.

  1. Popularne, zwłaszcza z powodu stosunkowo niskich kosztów, jest ogrodzenie z siatki stalowej ocynkowanej lub powlekanej PCV. Takie ogrodzenie nie wymaga malowania i odznacza się odpornością na korozje. Siatki ocynkowane można kupić w rolkach o długości 10 m w cenie ok. 150 zł za opakowanie, a powlekane – ok. 130 zł. Ich montaż przebiega w prosty sposób.

  2. Trwalsze i bardziej estetyczne będzie ogrodzenie murowane lub z paneli (metalowych bądź drewnianych).

  3. Jeżeli szukasz materiału na ogrodzenie, który będzie pasować zarówno do domu zbudowanego w nowoczesnym, jak również klasycznym stylu, wybierz kamień. Jest naturalny i trwały, a przy tym bardzo efektowny.

  4. Możesz również postawić eleganckie ogrodzenie kute z metalu lub naturalnego drewna, pamiętaj, że ten materiał wymaga solidnego zabezpieczenia przez czynnikami atmosferycznymi, jak woda czy słońce.

Decyzja o budowie ogrodzenia ażurowego lub pełnego zależy nie tylko od gustu właściciela domu, lecz także od planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, określającego dopuszczalne ogrodzenia na danym terenie.

Przeczytaj więcej o miejscowym planie zagospodarowania w poradniku Dobrych Domów.

Według rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania, ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Nie może też przekraczać granic działki, a bramy i furtki w ogrodzeniu – otwierać się na zewnątrz działki i mieć progów, które utrudnią wjazd osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jaka jest zakładana szerokość bramy? Zgodnie z rozporządzeniem to co najmniej 2,4 m, a w przypadku furtki – nie mniej niż 0,9 m.

Poznaj projekty domów z ogrodzeniami na stronie pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz.

Źródło: Dobre Domy

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.